2009- ביקורת בעיתון "הארץ"
תפריט ראשי- תרבות
דלג על תפריט ראשי- תרבות
לוח אירועים
דלג על לוח אירועים

אירועי היום

לכל אירועי החודש
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

2009- ביקורת בעיתון "הארץ"

הארץ – מוסף גלריה

אחרי ההופעה במוזיאון תל אביב (5-11-2009)

 

לא כגובה הציפיות

 

יום שני 09 בנובמבר 2009 02:41

מאת: חגי חיטרון

 

"השפחה הגברת"

 

כמו עוד תזמורות קטנות אחדות הפועלות בישראל, גם תזמורת הבמה היא למעשה אנסמבל קשתנים המתוגבר מדי פעם בנשפנים לפי הצורך. הגומחה שתזמורת הבמה התבססה בה בשנים האחרונות היתה קונצרטים חינוכיים; הופעות מוסיקליות-תיאטרוניות מתוכננות היטב המיועדות לילדים.

בניגוד לכך, הקונצרט הראשון שלה בעונה זו הוא מעין הצהרה על החלטתה של התזמורת, תחת המנהלת המוסיקלית הקבועה טליה אילן, לפעול בזירת הקונצרטים למבוגרים. התוכנית הורכבה ממעדנים בטוחים בדמות שלוש יצירות של פרגולזי: קטעים מהסטאבאט מאטר, אחר כך המגניפיקט ולבסוף האופרה הקצרה "השפחה הגברת", עם הזמרים הדס פארן ונתנאל זלבסקי. תפקיד הצ'מבלו הופקד בידיה הנאמנות של זוהר שפי.

ההיבט המוצלח ביותר באירוע היתה הופעת המקהלה הקאמרית כפר סבא, שמנהלה אהרן חרל"פ ניצח על הקונצרט כולו. בזמרתה של המקהלה ניכרה הכנה שהולידה דיוק והקולות הטובים, באגף הנשי בעיקר, איפשרו הנאה רבה מהמגניפיקט. נגינתה של התזמורת היתה טובה כתלכיד, בהובלתו של חרל"פ, אך הצליל שהפיקה נשמע חזק, נוקשה, לא ערב. ב"השפחה הגברת" הוליד אצלי הסאונד הזה רצון לשמוע אנסמבל קטן יותר, בארוקיסטי אותנטי.

ביצוע "השפחה הגברת" השאיר אותי קר, אולי בגלל ציפיות מוגזמות. הסופרן הדס פארן והבס-בריטון נתנאל זסלבסקי הם זמרים בעלי יכולת רבה, אבל לא התרשמתי שהם הכי מתאימים לתפקידים שקיבלו עליהם הפעם. קולה היפה המעודן של פארן לא הקרין דמות של משרתת חוצפנית וזסלבסקי לא נשמע מגוון עד כדי יצירת אפקט קומי.

נשאר לצפות לפיצוי מהצד התיאטרוני של המופע, בבימויו של דני ארליך. אודה כי גם במישור זה ציפיותיי היו גבוהות (אולי בזכות הקסם והיצירתיות ששפע ארליך באחרונה בבימוי "הרמאי" של קישון ואבידום).

הן נכזבו; מתברר שעלילה קלושה ממורשת ה"קומדיה דל'ארטה" (נאהבים צעירים משטים בבעל בית

קשיש) זקוקה ליותר המצאות והפתעות כדי להעלות בדל בדלו של חיוך.

 

 

(תזמורת הבמה, המקהלה הקאמרית כפר סבא וזמרים סולנים.

מנצח: אהרן חרל"פ. מוזיאון תל אביב, 5-11-2009)

הדפסשלח לחבר
דלג לתוכן העמוד