שלישי משפחתי בתערוכה החדשה "עפים לכל הכיוונים"
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

שלישי משפחתי בתערוכה החדשה "עפים לכל הכיוונים"

 

תערוכה חדשה הרשמה מראש באתר המוזאון

להרשמה באתר המוזאון לחצו כאן 

 

מוזאון כפר סבא מזמין לשלישי משפחתי בתערוכה החדשה:

"עפים לכל הכיוונים - הדבורה מאז ועד היום"

התערוכה מוצגת באולם התערוכות המתחלפות, בהיכל התרבות רח' ירושלים 33.

 

ימי ג' במהלך נובמבר | בשעה 17:00 הדרכה ופעילות לילדים והורים.

(התערוכה והפעילות מותאמים לילדים מגיל 4 ומעלה)

מחיר לילד/ה 30 ש"ח מחיר למלווה 10 ₪

 

ימי ג' במהלך נובמבר | בשעה 19:00 תתקיים הדרכת מבוגרים בתערוכה.

מחיר למשתתף 10 ₪

 

אודות התערוכה:

 

התערוכה עפים לכל הכיוונים- הדבורה מאז ועד היום , אשר נפתחה בחודש אוקטובר, באולם תערוכות מתחלפות של מוזאון כפר-סבא, מבקשת להעלות המודעות לחשיבות הדבורה בעבר ובעיקר בהווה, למען עתיד האנושות.


משחר האנושות, עוררו הדבורים את סקרנותו והתעניינותו של האדם, אשר למד ברבות השנים את אורחות חייהן, סגולותיהן ותרומתן לחייו.


בעולם ישנם קרוב ל 20- אלף מינים שונים של דבורים ובארץ הנחשבת עשירה במיוחד במינים שונים של דבורים, מצויים כ- 1100 , המתקיימים לצד כ 100- אלף כוורות של דבורי דבש. לדבורים חשיבות רבה עבור האדם, לא רק בשל מוצר הדבש שהן מייצרות, אלא גם בשל התפקיד המרכזי שהן ממלאות בתהליכי ההתרבות של צמחי מאכל ונוי, רבים ומגוונים. בממצא הארכיאולוגי נבחין, כי הדבש נחשב למזון בעל ערך חשוב, המסמל את הקשר בין האדם לאל.


האדם גילה את הדבש עוד בתקופות פרהיסטוריות ועל כך מעידים ציורי הקיר במערות במקומות שונים בעולם. בקברי הפרעונים נמצאו תחריטי קיר של אנשים העוסקים ברדיית דבש, על האובליסקים  נמצאו ציורי דבורים, כוורות ורדיית דבש. ביוון העתיקה, הייתה נפוצה התודעה אודות דבורת הדבש ועל היתרונות הגלומים במוצריה. היפוקרטס, אבי הרפואה היווני, היה טבעוני שניזון מדבש, אשר קידם את הרעיון שהדבש מקל על מכאובים. בארץ, בחפירות ארכיאולוגיות שנערכו בתל רחוב, נתגלתה מכוורת גדולה במיוחד והיא הקדומה ביותר שהתגלתה עד כה באתר ארכיאולוגי כלשהו. בתחומה של המכוורת נמצאו, מזבח חרס וגביע טקסי מעוטר, המרמז על הפולחן ואמונות הקשורות בגידול דבורים. בעת החדשה, עם חידוש ההתיישבות העברית והחקלאית בארץ, החלו המתיישבים לעסוק בדבוראות. הדבורה משולה לבעל חיים עם אורח חיים חכם מאוד. המשורר ח.נ ביאליק כתב על עזרת הדבורה לשלמה המלך במבחן החכמה שערכה לו מלכת שבא. הדבורה מסמלת את המתוק -הדבש ואת הכאב- העוקץ שמביאה האהבה.


בתערוכה, מוצגים ממצאים ארכיאולוגיים אשר נחשפו בחפירות שונות בארץ, המהווים עדות למקומן וחשיבותן של הדבורים בעת העתיקה. כמו כן, מוצגים פריטים ודגמים מהעת החדשה המלווים את סיפור הדבוראות בארץ, עת החלה ההתיישבות החדשה.


התערוכה הוקמה הודות לשיתוף פעולה ותמיכת מחלקת המוזאונים במשרד התרבות, עיריית כפר-סבא- מחלקת קיימות, היחידה לאיכות הסביבה רעננה ורשות העתיקות.


אוצרת התערוכה: דורית עוז
עיצוב גרפי: מיכל ורשבסקי

פרטים ותיאום הסדרי נגישות בטל' 09-7640868.

 

 

תאריך 26/11/2019 17:00
הדפסשלח לחבר

אירועים נוספים

תפריט אייקונים
דלג על תפריט אייקונים
ההיכל כפר סכא עונת המנויים החדשה
שישי ספורט בקניון ערים לחצו להרשמה
קידום אתרים דרונט בניית אתרים
דלג לתוכן העמוד