שאלות ותשובות נפוצות
תפריט ראשי- עיר ירוקה
דלג על תפריט ראשי- עיר ירוקה
עיר ירוקה
דלג על עיר ירוקה
עצור

עיר ירוקה

לוח אירועים
דלג על לוח אירועים

אירועי היום

לכל אירועי החודש
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

שאלות ותשובות נפוצות

 

"הפרדת פסולת" - למה צריך את זה? מה זה בכלל?

כל יום אנו זורקים כמויות גדולות מאוד של פסולת. בבית, בעבודה, בבית הספר. בעצם בכל מקום בו אנו נמצאים. כאשר איננו מפרידים את הפסולת שאנחנו זורקים, אנו פוגעים באיכותה של הסביבה שלנו ומשתמשים בשטחים עצומים לצורך הטמנתה, במקום למצוא לה פתרון אמיתי.
אם נפריד את הפסולת בהתאם לפריטים השונים בה, נוכל להשתמש בהם בשימוש חוזר ובכך נצמצם את כמות הפסולת שאנו מטמינים באדמה. כפר סבא לבדה מטמינה כל שנה 3,000 משאיות פסולת (!), 1,000 מהן ניתן לשלוח לאתרים שייצרו דשן (קומפוסט) שישמש לחקלאות. כך נהיה בעצמנו קהילה ירוקה ומקיימת ששומרת על המשאבים היקרים שלה לדורות הבאים, במקום לכלות אותם עד שייעלמו.

לראש העמוד לראש העמוד

רגע, לא הבנתי, מה זה "קיימות” או "קהילה מקיימת"?

קיימות משמעה יכולתנו להתקיים באופן מאוזן, ללא פגיעה במשאבי הסביבה, כך שנוכל להשאיר לדורות הבאים אחרינו, ילדינו ונכדינו, קרקע, אוויר וסביבה דומים לאלה שקיבלנו. בכפר סבא אנו שואפים להיות "קהילה מקיימת".

לראש העמוד לראש העמוד

למה חשוב כל כך למצוא פתרון לטיפול בפסולת?

  1. כמות הפסולת המוטמנת גדלה ונפחי ההטמנה בארץ מצטמצמים- בכל שנה מליוני טונות של פסולת מועברים למספר אתרי הטמנה מוסדרים, אך בשנים הקרובות חלק מהאתרי ההטמנה יהיו מלאים כך שבהחלט כבר צופים מצוקת מקום להטמנת פסולת בארץ.

  2. פליטה של גזי חממה רבים מקורם בפסולת. הפסולת האורגנית, כאשר מתערבבת עם שאר הפסולת ועוברת להטמנה, אינה מתפרקת כראוי ובתהליכי תסיסה אנארובים (פירוק ללא חמצן, כפי שקורה במטמנות), נפלט גז מתאן (CH4), שהוא גז חממה חזק פי 21 מפחמן דו חמצני (CO2). הפרדת פסולת אורגנית ומיחזורה יצמצמו בצורה משמעותית את פליטות גזי החממה של העיר.

  3. הפיכת מטרד למשאב- פסולת אורגנית יכולה להפוך לדשן (קומפוסט) המשמש לחקלאות, או להפקת ביו-גז המשמש אנרגיה חלופית, נקייה וידידותית לסביבה.
לראש העמוד לראש העמוד

מה זה בכלל אורגני?

אורגני הוא כל דבר שמגיע מן הטבע: קליפות של פירות וירקות, מוצרי חלב (בלי האריזות), שקיות תה, שאריות מזון, בשר ודגים, קליפות ביצים וכדומה. ראו רשימה מפורטת כאן.
פסולת לא אורגנית היא פסולת יבשה: פלסטיק, ניילון, קלקר, מתכות, זכוכית, אפילו מסטיק. את כל החומרים האלה ממשיכים למחזר באמצעות מתקני המיחזור העירוניים המפוזרים ברחבי כפר סבא ורק מה שאין לו מתקן איסוף עירוני ייזרק לפח הפסולת היבשה.

לראש העמוד לראש העמוד

מהו קומפוסט?

חומר אורגני ועשיר מאשפה אורגנית שהתפרקה והתערבבה בהליך כימי שמשמש לזיבול אדמה חקלאית והשבחתה.
לראש העמוד לראש העמוד

למה דווקא הפרדה של הפסולת, אי אפשר להיפטר מהפסולת בדרכים אחרות?

הפרדה היא דרך המלך לניהול ובקרה של פסולת אורגנית בימינו. הטמנה או שריפה של הפסולת, מבזבזות משאבים או לחילופין מזהמות בדרכים אחרות ואף גרועות יותר את הסביבה.

לראש העמוד לראש העמוד

אי אפשר להפריד את הפסולת באמצעות טכנולוגיה מתקדמת?

אפשר, אבל זה הרבה פחות טוב והרבה יותר יקר מאשר הפרדת הפסולת ע"י התושבים. חשוב כי התושבים יקחו אחריות על הפסולת שלהם יחדיו עם כל בני ביתם. ההפרדה ביתית היא הכי טובה.

לראש העמוד לראש העמוד

מה הולכים להפריד- פלסטיק, זכוכית ונייר?

ההפרדה הזו שאכן מוכרת יותר בציבור, מתקיימת ותמשיך להתקיים בעיר באמצעות מתקני האיסוף העירוניים המפוזרים ברחובות – וניתן להמשיך ולהעביר אליהם בקבוקי פלסטיק, בדים, סוללות, פסולת אלקטרונית, זכוכית, וכדומה. כל פסולת למתקן שלה. מלבד ההפרדה של זרמי פסולת אלו, אנחנו שמים דגש גם על ההפרדה בין פסולת אורגנית (רטובה) לבין פסולת לא אורגנית (יבשה).

לראש העמוד לראש העמוד

מה יקרה איתי? איך אני קשור?

שאלה טובה! בינואר 2011 יצא לדרך פרויקט "מפרידים פסולת – כי מיחזור מתחיל בבית". כיום, ל-35 אלף משקי בית קיימת תשתית נוחה ופשוטה להפרדת פסולת אורגנית בבית. כולכם יכולים להפריד ולמחזר בבית, בבניין, בבית הספר, בגן, בבתי הנוער והקהילה ובמרכזי המיחזור אשר ליד

לראש העמוד לראש העמוד

מה המשמעות של הצבעים החדשים של הפחים?

הפח החום מיועד לפסולת האורגנית הרטובה. הפח הירוק מיועד לפסולת היבשה. הפח הכחול מיועד לאשפת הנייר.

לראש העמוד לראש העמוד

אבל איך אני אדע מה לעשות? איך יודעים לאן הולך מה?

אל דאגה, גם על זה חשבנו. המידע כולו זמין באתר האינטרנט של העירייה, עם טבלה מפורטת או במוקד 106. נציגים של העירייה יענו לך על כל שאלה שרק תהיה.

לראש העמוד לראש העמוד

לאן משליכים קרטונים?

 

קרטונים יש להשליך במקומות הבאים:

  •  80 קרטוניות המוצבות ברחבי העיר (ניתן לראות את מיקומן באתר העירוני).
  • בעגלות המיחזור הירוקות, כשהם משוטחים.
  • להוציא לנקודות פינוי בעיר בערב שלפני יום הפינוי (המיון נעשה בתחנת המעבר).

נבקשכם לא להשליך קרטונים לעגלות המיחזור הכחולות. עגלות מיחזור בהן יימצאו קרטונים לא תפוננה.

לראש העמוד לראש העמוד

ומה אם אין לי מושג לגבי פריט מסוים ואני לא מוצא תשובה?

אם יש ספק, אין ספק! כל מה שלא בטוחים לגביו, הולך לפח הירוק. הכי חשוב הוא לשמור על הפסולת האורגנית בפח החום נקיה, לכלוך הכי קטן שאינו מתאים, והדשן (קומפוסט) לא יוכל להיווצר כראוי.

לראש העמוד לראש העמוד

..."בטח כל הפסולת מתערבבת עם הפסולת הרגילה ובכלל לא מועברת למיחזור"

הפסולת נשמרת מופרדת. כל פסולת נאספת במשאית נפרדת ונערמת בנפרד בתחנת המעבר. שם היא עוברת בתוף ("טרומל") לפתיחת השקיות והתכולה עוברת למיחזור באתר דלילה (ליד כפר מנחם) או לאתר טובלן (בבקעת הירדן). שם הפסולת עוברת קומפוסטציה והופכת לדשן לחקלאות.

לראש העמוד לראש העמוד

האם הפסולת היבשה גם עוברת למיחזור?

הפסולת היבשה עוברת מיון בתחנת המעבר. כאשר פסולת היא יבשה ולא מעורבבת עם פסולת אורגנית איכות ההפרדה טובה יותר (לדוגמא - נייר יבש הוא חומר גלם הרבה יותר טוב מנייר רטוב).

לראש העמוד לראש העמוד

לאן הפסולת עוברת כיום ולאן בעתיד?

כיום הפסולת הרטובה עוברת מכפר סבא אל תחנת מעבר השרון הנמצאת ליד מחלף הדרים (צפונית למושב בני ציון). הפסולת נאספת, עוברת שלב מקדים של פתיחת שקיות ומועמסת בנפרד למפעל קומפוסטציה ב"טובלן" שם היא הופכת לדשן. הפסולת היבשה עוברת גם כן טיפול נוסף בתחנת המעבר לפני שהיא עוברת לאתר ההטמנה.

לראש העמוד לראש העמוד

זה יסריח וילכלך לי את הבית?

ממש לא, קודם כל - כל משפחה קיבלה פח הרמטי, קומפקטי ומיוחד רק לפסולת אורגנית. את הפסולת יש להשליך בשקית אטומה מרופדת בנייר עיתון/נייר סופג וכך לא ייזל שום דבר בדרך אל הפח בחדר הפסולת של הבניין והריח יישאר גם הוא אטום.

לראש העמוד לראש העמוד

מה זה שווה אם מובילים את הפסולת האורגנית למרחקים? מה חסכנו בזה?

בעתיד אנו מקווים שיוקמו באזור מתקני קצה לטיפול בפסולת, אבל לא רצינו לחכות עד הקמתם. אי אפשר לשבת בחיבוק ידיים – צריכים לפעול היום כדי לעזור לסביבה, ולכן אנו משתמשים במתקני מיחזור הקיימים כיום בארץ.

לראש העמוד לראש העמוד

באיזה שקית צריכים להשתמש? בשקית מתכלה?

חשוב להקפיד להשתמש בשקיות אטומות (לדוג' כמו שקיות לירקות בסופרמרקט) או כל שקית אחרת ללא חורים שהיא אטומה בתחתית, ולא בשקיות הגופיה שיש בהן בדרך כלל חורים. אין צורך להשתמש בשקית מתכלה משום שבתחנת המעבר מתבצע שלב מקדים בו פותחים את השקיות ומעבירים רק את התכולה האורגנית למיחזור.

לראש העמוד לראש העמוד

האם אני יכול להשתמש בפח אחר ולא בפח שחולק לי ע"י העירייה?

כעקרון אין שום בעיה להשתמש בכל מיכל אחסון של פסולת. גילינו כי הגודל והצורה של הפח שחולק לתושבים הינו המתאים ביותר.

לראש העמוד לראש העמוד

מה יהיו ימי הפינוי?

ימי הפינוי של הפסולת האורגנית (הפחים החומים) זהים לימי הפינוי של הפסולת היבשה (הפחים הירוקים). ניתן לברר את ימי הפינוי באזור מגורכם במוקד 106 או באתר במועדי פינוי פסולת וגזם

לראש העמוד לראש העמוד

האם עדיין יאספו את הפסולת הרגילה כרגיל?

כן, בהחלט. איסוף הפסולת האורגנית יהיה בנפרד במשאיות המיועדות רק לכך.

לראש העמוד לראש העמוד

האם ישתנה איסוף הגזם?

לא.
לראש העמוד לראש העמוד

מה עם חומרים אורגניים שמעורבבים בחומרים לא אורגניים (לדוג' עטיפות של ירקות, פלסטיקים של מוצרי חלב)?

חייבים להפריד. בכל מקרה בדרך כלל מפרידים את החומרים הללו במהלך השימוש שבהם. במידה ולא ניתן להפריד, עדיף לשים הכל בפח הירוק של הפסולת היבשה, כדי למנוע זיהום של הפסולת האורגנית.

לראש העמוד לראש העמוד

לאיפה זורקים גללי חיות?

הגללים הולכים לפח האורגני החום.
לראש העמוד לראש העמוד

מה עם בתי הספר של הילדים שלי?

בכל בתי הספר וגני הילדים מפרידים אשפה ומקדמים תכנים חינוכיים בנושא צמצום האשפה בפרט ובקיימות בכלל. וכן במסגרות בלתי פורמליות שונות. אנו מאמינים ששיתוף הקהילה והנוער והילדים בפרט, משמש גורם משמעותי בהצלחת הפרויקט.

בכפר סבא, כל משרדי העירייה, בתי נוער וקהילה ומוסדות החינוך, מפרידים אשפה ומקדמים תכנים חינוכיים בנושא.

לראש העמוד לראש העמוד

מתי הפרויקט מתחיל באמת?

מתחילת חודש פברואר כולם מפרידים אשפה בבית! מתאריך זה יתחילו המשאיות בתוואי האיסוף החדש.
לראש העמוד לראש העמוד

אני כבר מפעיל קומפוסטר האם להפסיק? האם זה עדיף ?

ראשית כל הכבוד, אתה בהחלט יכול להמשיך כך, תוכל אם תרצה ,להשליך לפח הרטוב בשר, חלב ודברים שלא ניתן לזרוק בקומפוסטר. מכיוון שאתה בעל ידע וניסיון נשמח אם תרצה לקחת חלק בפרויקט כנציג הבניין או מתנדב מהשורה.

לראש העמוד לראש העמוד

אני יודע/ת בוודאות שלא מכניסים בשר לקומפוסט כי זה גורם להפצת מחלות

כשעושים קומפוסט בקומפוסטר בבית, רבים מהאנשים נמנעים מלהכניס בשר או מוצרי חלב ואף דגים, במקרה שלנו מדובר בקומפוסטציה במפעל שיכול להתמודד עם חומרים אלו בקלות. הפסולת שנזרקת לקומפוסטר הביתי שונה מהפסולת שניתן לזרוק לפח החום שמפנה העיריה.

לראש העמוד לראש העמוד

למה לי להתאמץ, בכלל שמעתי שמצאו שכל עניין אפקט החממה הזה לא באשמת האדם....

מבלי להיכנס לזה יותר מדי, אכן ניתן למצוא הרבה דעות סותרות בתקשורת, אך הקהילה המדעית תמימת דעים לגבי אחריותנו והצורך לשאוף לפתרון – שהיום אנחנו יחד יכולים להיות חלק ממנו.

לראש העמוד לראש העמוד

למה כדאי לי להשתתף בפרויקט?

לזה יש לנו באמת המון תשובות:

  • קודם כל, כי הפעולה כל כך פשוטה שלוקחת דקה או שתיים באמת משפיעה על הסביבה שלנו ועל זו שאנחנו משאירים לילדינו.

  • וגם כי אתה בעצמך מהווה חלק חשוב מהעיר כפר סבא אשר לקחה על עצמה להוביל מהלך משמעותי אש יוביל את ישראל ליישר קו עם משהו שהוא בסיסי ומובן מאליו במדינות העולם המערבי כבר שנים.

  • מה שאתה עושה באמת חוזר אליך – הקומפוסט שיופק מהפסולת בבית שלך יזין אחר כך את גינות העיר, ויכול אפילו להפיק אנרגיה.

  • זה לא רק משהו שאתה עושה, כולם מסביבך, כקהילה, מבינים עד כמה זה חשוב וכמה שזה פשוט וקל ומעניק איכות חיים לכולנו.
לראש העמוד לראש העמוד
מורידים את הזבל: כפר סבא ממחזרת ומפחיתה את כמויות האשפה הביתית
מערך פינוי ומחזור אלקטרוניקה מהבית ומכל פינה בעיר
דלג לתוכן העמוד