ספרייה שוויונית: ספריית הילדים והנוער של עיריית כפר סבא הקדישה מדפים שלמים למגוון נושאים
מה חדש?
דלג על מה חדש?
עצור

מה חדש?

לכל ההודעות
לוח אירועים
דלג על לוח אירועים

אירועי היום

לכל אירועי החודש
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

ספרייה שוויונית: ספריית הילדים והנוער של עיריית כפר סבא הקדישה מדפים שלמים למגוון נושאים

6/09/2018

•     שוויון מגדרי
•     משפחות חד מיניות
•     הטרדה מינית

נועה זיידמן ומיכל גאולה

נועה זיידמן ומיכל גאולה

 

עיריית כפר סבא, בהובלת מחלקת ספריות שבאגף התרבות, הקדישה אזורים שלמים בספריית הילדים והנוער לטובת מגוון נושאים. זאת מתוך התפיסה כי ספרות ילדים היא אחד הכלים הטובים ביותר לעזור להורים ולילדים להתמודד עם קשיים שעולים בחיי היום יום; החל מגמילה מחיתולים דרך התמודדות עם רגשות שליליים ועד הנושא הקשה של הטרדה מינית. כאשר מספרים את הסיפור, הילד לומד לפרש אירועים בחיי היום יום ולעיתים קרובות סיפור טוב יכול לשנות את תפיסת העולם של הקורא.


כחלק מיוזמה זו, ברחבי הספרייה ניתן למצוא מדפים שהוקדשו לנושאים ייחודיים שבכולם מקוטלגים ספרי הייעוץ הרלוונטיים. כך הקדישה הספרייה מדף לשוויון מגדרי ובו ניתן למצוא ספרים שמבוססים על נשים חשובות בהיסטוריה, ספרים בהן יש גיבורה ראשית חזקה וגם ספרים בהם יש גיבור ששובר מוסמכות חברתיות בנוגע לתפקידים גבריים מול תפקידים נשיים. מדף זה חדש בספרייה, ונפתח בעקבות עלייה במודעות הקוראים לחשיבות שיש בחשיפה של ילדים לגיבורות וגיבורים שאינם נכנעים לתכתיבי החברה בנוגע לסטראוטיפים נשיים או גבריים.


יתרה מזאת, במדף ספרות המשפחה נמצאים ספרים שעוסקים בסוגי משפחות: חד מיניות, חד הוריות ועוד. המטרה בהקמת מדף כזה אינה רק לעזור לילדים אשר מגיעים ממשפחות מיוחדות, אלא גם לעזור לחשוף את כל הילדים לסוגי המשפחות השונות שקיימות.


נושא חשוב ומורכב שהוקדש גם לו מדף ייחודי הוא הטרדות מיניות. במסגרת זו, ישנם ספרים שעוזרים לילדים להבין איך אפשר להציב גבולות בקשר לגוף שלהם וכיצד יש להגיב אם קרה משהו בגן או בבית הספר שלא היה נעים להם. הספרים יכולים לעזור להורים לדבר עם הילדים על נושא לא פשוט בצורה ברורה ונגישה.


מיכל גאולה, מנהלת מחלקת ספריות, "הספרייה מתאימה את עצמה לצרכים העולים ברוח התקופה. אנחנו מציעים דרך לתווך לילדים נושאים אקטואליים בצורה שאינה מסתירה מהם את המציאות, אך גם אינה מאיימת".


נועה זיידמן, ספרנית בספריית הילדים, "ספרות ילדים היא כלי נהדר שיכול לעזור לילדים ולהורים להתמודד עם מציאות שיכולה לעיתים להיות לא פשוטה. אולי הדבר הכי חשוב שהילדים יכולים לקבל מקריאת ספרים שעוסקים בנושאים לא פשוטים היא ההבנה שהם לא לבד, שיש אחרים שמרגישים כמוהם".

 

הדפסשלח לחבר

חדשות נוספות

תפריט אייקונים
דלג על תפריט אייקונים
קידום אתרים
דלג לתוכן העמוד