יצירות מאירות בכפר סבא: פרויקט ייחודי – קהילה זוכרת
מה חדש?
דלג על מה חדש?
עצור

מה חדש?

לכל ההודעות
לוח אירועים
דלג על לוח אירועים

אירועי היום

לכל אירועי החודש
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

יצירות מאירות בכפר סבא: פרויקט ייחודי – קהילה זוכרת

28/05/2019

 

אומנים תושבי כפר סבא נפגשו עם משפחות שכולות מסניף יד לבנים בעיר, ויצרו תערוכה מרגשת במיוחד, בסימן של אופטימיות ותקווה, המנציחה את הנופלים


הצלחת הפרויקט, שיזם ועד יד לבנים, בעיר הובילה ליישומו בערים אחרות.

 

ביום רביעי, 29.5.18 , ייפתח המחזור השישי בפרויקט העירוני הייחודי והמרגש "קהילה זוכרת - יצירות מאירות". הערב יחל בשעה 19.00 באודיטוריום בית ספיר, והתערוכה שתוצג בו במסגרת הפרויקט, תוצג במשך שלושה שבועות בלובי, כשהכניסה חופשית.


ערב זה מהווה סיכום תקופה בת חצי שנה של מפגשים אישיים בין האומנים המקומיים למשפחות שכולות בעיר, במהלך עמלו האומנים על היצירות המוצגות בתערוכה.


הפרויקט כולל אומנים מתחומי אומנות שונים, שפגשו כאמור בני משפחות שכולות מסניף יד לבנים בכפר סבא. בעקבות מפגש או סדרה של מפגשים ביניהם, יצרו האומנים יצירה אומנותית חדשה, בסימן של אור, אופטימיות ותקווה.
מטרת המפגשים בין האומנים למשפחות הוא לחבר אנשים בתוך הקהילה, להיות קשובים אחד לשני, לזכור  ולהנציח את הנופלים בהיבט של אור, הארה, אופטימיות, בחירה בחיים, המשכיות.


בעקבות הפרויקט, שהחל את צעדיו הראשונים ביוזמה של ועד יד לבנים כפר סבא, המשיכו ערים נוספות שמקימות אירוע דומה. ביניהן: קריית אונו, חיפה, הוד השרון, מחוז כנרת, עפולה וגדרה.

 

בין האומנים המציגים בתערוכה נמצאת רותי כהן, שפגשה את ברוריה דינר - אחותו של פרץ טבק, שנפל במלחמת העצמאות. "הבנתי ש-70 השנים שחלפו מאז נהרג אחיה, פרץ טבק ז"ל במלחמת השחרור, לא הקהו את הכאב  והגעגוע רק גדל והלך", מספרת רותי כהן.

 

יצירה של רותי כהן 

‏‏רותי כהן לזכר פרץ טבק ז'ל- 'אחי'


פרץ וחבריו בחטיבת ’’אלכסנדרוני’’ נשלחו לכפר קרע שבוואדי ערה, כדי להגן על הדרך ולאפשר מעבר פתוח וקשר לצפון הארץ. שם נפגע פרץ מירי צלף, והועבר לבית החולים ’’בילינסון’’, בניסיון להחיותו. לרוע המזל, הוא נפטר מפצעיו כעבור חודש ימים. אחותו ברוריה, אז בת עשר, נותרה בת יחידה להוריה. אחיה הבכור, מושא הערצתה, לא שב.
"במהלך שיחתי עם ברוריה, ניכרו בדבריה התרגשות, כאב רב וגעגוע עצום", מוסיפה האומנית רותי כהן. "תמונת ואדי ערה ומיקום הנפילה היו בראשי למן ההתחלה. היה לי ברור שאצטרך להביע את תחושת האובדן והכאב, שאותו ביטאה מילולית, בזעקה כתובה".

 

האומנית זהר גרינבוים נפגשה עם הדסה אורן ואחיה: "נפגשתי עם חמישה אחים להיכרות מרגשת. שמעתי את סיפור חייו ונפילתו של אחיהם משה פוקס ז"ל, שנהרג במלחמת יום הכיפורים. למדתי מהם גם שהאח התאום של משה, יהודה, איבד את בנו - אסף משה פוקס ז"ל כ-30 שנה אחר כך, בפעילות מבצעית.

 

יצירה של זהר גרינבוים

זוהר גרינבוים לזכר משה פוקס ז'ל ואסף משה פוקס ז'ל


"הכאב רב מנשוא. לא ניתן להפריד את האובדן של שני החללים הצעירים והיקרים. שניהם גדלו בקיבוץ גבת, שניהם בעלי אותו שם ומאותה משפחה. קיבלנו החלטה להנציח את שניהם במעמד זה. הרעיון היה ליצור מיצג אומנותי, שמציג שניים נפרדים, הקשורים זה לזה. מזוודה שימשה לי כבסיס של יציאה למסע, יציאה לדרך - ממנה לא חזרו".

 

שלמה יפה הוא אחיו התאום של יעקב יפה ז"ל. הוא יוצר ביחד עם אשתו אתי יפה והם מספרים על התהליך: "בחרנו במדליה, בה זכה יענקל'ה באחת מתחרויות הספורט באתלטיקה קלה בהן השתתף, כאובייקט המסמל את רוח הספורט, אשר אפיינה אותו ואת שלומיק (שלמה יפה) בצעירותם. שניהם היו ספורטאים מצטיינים ואף אלופי הארץ בהיאבקות לבוגרים. במהלך השנים, שלמה הרגיש עד כמה רוח הספורט השפיעה על חייו, הן בהתמודדות עם האובדן של אחיו התאום, ובכלל בחיים.

 

יצירה של אתי ושלמה יפה

אתי ושלומי יפה 'תנועה ברוח' ציור וחריטה על עץ לזכר יעקב יפה


"'הצלקות הן המדליות שלנו…', נאמר, וכך גם ביצירה זו. הגדלנו את הדמות  מהמדליה, הנראית מרימה ידיה לאות ניצחון או סיום מסלול, ועבורנו, ביצירה, היא מסמלת את ניצחון הרוח, ואולי אף את כוחה של הרוח לשאת כאב וגעגוע".

 

 

הדפסשלח לחבר

חדשות נוספות

תפריט אייקונים
דלג על תפריט אייקונים
דלג לתוכן העמוד