לזכור ולא לשכוח – מצעד העמים בכפר סבא
מה חדש?
דלג על מה חדש?
עצור

מה חדש?

לכל ההודעות
לוח אירועים
דלג על לוח אירועים

אירועי היום

לכל אירועי החודש
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

לזכור ולא לשכוח – מצעד העמים בכפר סבא

25/06/2019

 

עשרות צאצאים של נאצים, שורדי שואה ותושבים צעדו במצעד העמים שהתקיים בכפר סבא. המסר: לא לשכוח את השואה לעולם ולתמוך בזכות הקיום של מדינת ישראל. בראש הצועדים: ראש העיר רפי סער

 

צועדים במצעד העמים

צועדים במצעד העמים (צילום: עמית דהן)


עשרות צאצאי נאצים מרחבי העולם, שורדי שואה ותושבי כפר סבא צעדו בשבוע שעבר במצעד העמים 2019, שהתקיים בעיר. בכך הצטרפה כפר סבא לעשרות ערים ברחבי העולם, בהן מתקיים מצעד.


 עשרות צועדים צעדו לאורך רחוב ויצמן, הרחוב הראשי של העיר כפר סבא, ביניהם ניצולי שואה, צאצאי נאצים ותושבים רבים. מדובר במיזם מצעד העמים, בשיתוף תנועת March of Life העולמית, המתקיים במדינות רבות בעולם, החל מפינלנד וכלה בפרו, שמטרתו לעמוד לצד ישראל ולהתנגד לאנטישמיות.


התהלוכה יצאה מבניין העירייה עד למקום קיום טקס מיוחד ברחבת היכל התרבות. הטקס, במעמד ראש העיר רפי סער ונציגי הארגון העולמי, כלל ריקוד הורה כפר סבא בשיתוף להקה מגרמניה, נאום של נציגת ארגון אקסודוס חנה אברוצקי, נאום של שורד שואה והסתיים בשירת התקווה.


בין הצועדים צעד גם עומר, עם טלאי צהוב של סבתו. "מצאתי את הטלאי בין המסמכים של סבתי שעברה את התופת בהולנד ואני צועד איתו בגאון", אמר בגאווה.


מצעד העמים מתקיים מדי שנה בעולם על ידי תנועת "מצעד העמים" בראשות היינץ ראוס, כשאת פעילות התנועה בישראל מנהל יגאל אבן זיו. התנועה הוקמה בגרמניה בשנת 2007, על ידי שרלוט ויובסט ביטנר, בשיתוף TOS Ministries הגרמני ויחד עם צאצאים של לוחמי הוורמכט, קציני SS וכוחות משטרה.


לתנועת שלושה מסרים עיקריים להטמעה בקרב רבים בעולם: לא לשכוח את השואה ולתת לניצולים להשמיע את קולם ולזעוק את זעקתם; שיקום היחסים בעולם וקירוב בין לבבות הצאצאים הן של הקורבנות והן של הנאצים; לבחור בצד של ישראל - לא לאפשר אנטישמיות מודרנית והתנגדות לקיומה של מדינת ישראל.


עד כה צעדו ב"מצעד העמים" מאות אלפי אנשים בכ-400 ערים ב- 20 מדינות בעולם, בשיתוף עם הקהילות היהודיות והנוצריות, כדי להשמיע קול נגד הגזענות, האנטישמיות ושנאת היהודים.
 
ראש העיר, רפי סער: "על העם היהודי מוטלת החובה לזכור ולא לשכוח לעולם את זוועות הצורר הנאצי, לתעד את זיכרונות הניצולים ולהילחם נגד תופעת האנטישמיות והגזענות. אני גאה שהעיר כפר סבא מצטרפת לערים רבות ברחבי העולם וקוראת להיאבק על זכותה קיומה של המדינה ונגד שנאת היהודים. זהו מפגן תמיכה חשוב ".


קלאודיה קצל, אחת ממארגנות הצעדה: "אנחנו כאן כדי שכולם יזכרו ולא ישכחו. גדלתי בעיירה קטנה בשם טובינגן. כילדה הייתי מאוד קשורה לסבתי. תמיד כששאלתי מה קרה פה היא אמרה לי שלא קרה כאן כלום ואת סבי לא הכרתי, אמרו שלא חזר מהמלחמה. יום אחד גיליתי תמונות עם חיילים נאצים, התחלתי לחקור וגיליתי שסבי היה בין החיילים שלקחו חלק בטבח באוקרינה. רגע זה היה משמעותי מאוד עבורי ובו החלטתי לעשות הכל למען הזיכרון, כי מאחורי כל מספר שיש על יד הניצולים יש חייל שעשה את המעשה. צריך לספר את הסיפורים, כדי שזה לא יקרה שוב".

יגאל אבן זיו, מנהל פעילות March of Life בישראל: "המצעד בכפר סבא הוא חלק מהצהרת הסולידריות של אזרחי העולם אוהבי ישראל. יש מי שלמד מההיסטוריה וקורא לא לשכוח, להוציא את האמת לאור ולא לאפשר לשואה לחזור. הקולות הקוראים לפיוס בין העמים, מאמינים בקיומה של ישראל ומתנגדים לאנטישמיות הם התקווה שלנו לעולם טוב יותר. זו המלחמה שלנו באנטישמיות ברחבי העולם, גם במקומות החשוכים ביותר נשמיע קול, ויחד נהיה אור לעולם".


 

הדפסשלח לחבר

חדשות נוספות

תפריט אייקונים
דלג על תפריט אייקונים
דלג לתוכן העמוד