מייצרים מציאות אחרת בגנים הפרטיים בכפר סבא
מה חדש?
דלג על מה חדש?
עצור

מה חדש?

לכל ההודעות
לוח אירועים
דלג על לוח אירועים

אירועי היום

לכל אירועי החודש
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

מייצרים מציאות אחרת בגנים הפרטיים בכפר סבא

23/07/2019

 

מיזם רף טף, שהוקם בחודש אוקטובר ביוזמת החברה הכלכלית לפיתוח כפר סבא, מאפשר לגנים הפרטיים לקבל ליווי מקצועי ופדגוגי, ומייצר שקט נפשי להורים. אחת הגננות: "אני ממליצה לכולם להצטרף"

 

תו איכות שניתן לגן הקסום

תו איכות שניתן לגן הקסום


עיריית כפר סבא, באמצעות החברה הכלכלית לפיתוח כפר סבא, יזמה לראשונה בארץ ובצעד חסר תקדים את הקמת רף טף – תו האיכות לגני הילדים הפרטיים (גילאי 0-3) בשטחי העיר. במסגרת זו, גני הילדים המצטרפים לתוכנית מקבלים ייעוץ וליווי מקצועי בתחומים: בטיחות, פדגוגיה חינוכית והנחייה מקצועית.


נכון להיום, לגני הילדים הפרטיים בארץ אין גוף רגולטורי המלווה ומכוון את צוותי הגנים, ונותן תוקף להיבטים רבים שמלווים את ההורים בבחירת גן מתאים לילדיהם. לכן, החזון לתוכנית ומטרתה הם להעלות את הרף בגני הילדים הפרטיים, דרך יצירת קהילה עירונית של צוותי הגנים ללמידה ופיתוח מקצועי.


בימים האחרונים, מתחוללת סערה ציבורית סביב הטיפול בילדים במסגרות החינוך הפרטיות. המיזם העירוני בכפר סבא הושק בחודש אוקטובר האחרון, לאחר קיום הליך ראשוני, שכלל קבוצות מיקוד עם גננות וצוותי גנים והורים, כדי ללמוד על הצרכים והדרישות.

 

          ישיבת רף טף

ישיבת רף טף


"רף טף" מלווה מקצועית בתחומים פדגוגיים, בבטיחות ובתהליכי פיקוח צוותים שמטפלים בכ-1,000 פעוטות.


המומחים של רף טף מגיעים לגנים עצמם, מלווים את הצוותים ומייצרים קהילה לפיתוח מקצועי לצוותי הגנים הפרטיים - מפגשים מקצועיים עם הצוותים, לאורך כל השנה בנושאים שונים, כגון ליווי התפתחותי, עזרה ראשונה, גיוס ושימור עובדים, תקשורת עם ההורים ומפגשים עם ההורים בכל נושא התפתחותי רלוונטי. כל זאת עם הצוות המקצועי המוביל של המסגרת.


במסגרת הליך זה עלה כי קיים צורך, גם בקרב ההורים וגם בקרב הגנים, לליווי אישי, מקצועי ופדגוגי.


כחלק מתהליך ההקמה של המיזם, התקיימו מפגשי מומחים, בשיתוף אגף החינוך העירוני והשירות הפסיכולוגי בעיר והחל פיילוט, שכלל 15 גנים פרטיים בעיר. בנוסף, התבצע מיפוי עירוני של כלל המסגרות הפרטיות הפועלות בכפר סבא (כ-150 מסגרות).


תוך פרק זמן קצר הוכתר הפיילוט בהצלחה, וכבר עתה נרשמו למיזם 20 אחוז מהמסגרות הפרטיות בעיר, כשערים אחרות ביקשו ללמוד את המיזם והביעו התעניינות רבה בהפעלתו ברשות.


אחת הגננות שהצטרפה למיזם היא אתי בן טוב, גננת "הגן הקסום בעיר", המספרת על התגובות הנלהבות מצד ההורים וכיצד סייע לה המיזם: "אני אוהבת לאסוף סביבי אנשי מקצוע, ותמיד היה לי ליווי מקצועי לגן, כגון יועצת חינוכית או ליווי של מכון אדלר. חיפשתי עוד חיזוק משמעותי, עוד עין מפקחת, שתראה את הדברים ממקום אחר. והחלטתי להצטרף למיזם. ההורים בגן מאוד התלהבו ושמחו וקיבלתי תגובות טובות מאוד".


כיצד בעצם המיזם מסייע לך?
"אנחנו מקבלים עצות וטיפים באשר להתנהלות הגן ובטיחות בגן. כך למשל, יועץ בטיחות שהגיע למקום האיר את עינינו בכמה נקודות. יועצת פדגוגית שנתנה לנו טיפים בנושא מעברים קלים. קיבלנו עצות לשדרוג המשחקים ועיצוב החצר, כך שתהיה מאתגרת יותר. כשהורים שומעים שהגן מפוקח זה מקל עליהם".


האם את ממליצה על המיזם?
"קראתי לגננות נוספות להצטרף, שהצטרפו, ואני ממליצה לכולם להצטרף למיזם הזה, כי לכולנו יש אחריות על הילדים".


יש לציין כי את תוכנית "רף טף" מלווים צוות מומחים בתחום, ביניהם: סופי אלעד – מלווה מקצועית – הקימה וניהלה את רשת "התחלה חכמה" של החברה למתנ"סים וכן את רשת המעונות "ילדות בכפר" העירונית, איילת שורר ממלוק - מנחה מקצועית בעלת תואר שני עם התמחות בגיל הרך מטעם האוניברסיטה העברית, חדווה ילינק - מדריכה פדגוגית בעלת תואר ראשון בריפוי בעיסוק ותואר שני בהתפתחות הילד ומאיר אביקר - מומחה בטיחות.


במיוחד עבור פרויקט זה הוקם אתר ייעודי שמיועד להורי הילדים, ובו מופיעים כלל הגנים הפרטיים שבחרו להצטרף למיזם. בהקלקה על הגן הנבחר יכולים ההורים לצפות במעין תעודה שיוצרה במיוחד עבור הגן, ובה מידע ענייני על הגן כמו: מספר הילדים, אנשי הצוות, שטח במ"ר, חנייה בקרבת מקום ועוד. כמו כן, מצורפת חוות הדעת המקצועית וכן האישורים שקיבל במסגרת הפרויקט. יש לציין כי ההצטרפות לפרויקט הינה וולונטרית.


איה לאוראיה לאור, סמנכ"לית תפעול וייזום בחברה הכלכלית, ומי שעומדת מאחורי היוזמה, מסבירה: "המענה הנדרש רחב ועמוק הרבה יותר, ומחכה בין מסדרונות משרד החינוך ו/או הרווחה - להוביל מהפכה ולקיחת אחריות על הגילאים החשובים ביותר בהתפתחות הילדים שלנו, גיל לידה – 3.
כיזמת חברתית באופי שלי, כאמא לילדים בגילאים קטנטנים ובאמצעות תפקידי בחברה הכלכלית בכפר סבא, בשיתוף העירייה, לקחנו את הצורך צעד אחד קדימה.


"ההיענות והתוצאות מדברות בעד עצמן. לרף-רף הצטרפו עד היום כ-20 אחוז מהמסגרות הפרטיות הפועלות בעיר כפר סבא. הגנים מקבלים את חותמת האיכות שלנו וכל המידע משוקף באתר האינטרנט שפתוח להורים ולצוותים raftaf.org".
 

הדפסשלח לחבר

חדשות נוספות

תפריט אייקונים
דלג על תפריט אייקונים
דלג לתוכן העמוד