שיקום - אילו שירותים ומענים ניתנים מגיל ינקות עד גיל 21?
תפריט ראשי- רווחה
דלג על תפריט ראשי- רווחה
מה חדש?
דלג על מה חדש?
עצור

מה חדש?

לוח אירועים
דלג על לוח אירועים

אירועי היום

לכל אירועי החודש
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

שיקום - אילו שירותים ומענים ניתנים מגיל ינקות עד גיל 21?

 

 1. מעון יום שיקומי – מיועד לפעוטות עד גיל 3. מדובר במסגרת טיפולית - שיקומית הכוללת צוות רב - מקצועי (פסיכולוג, קלינאית תקשורת, מרפאה בעיסוק ועוד). קיימת זכאות להסעה ולליווי בהסעה, מבית הילד למעון ובחזרה. 

   שילוב במעון יום שיקומי מותנה ב:
  • אישור של ביטוח לאומי על קבלת גמלת ילד נכה.
  • דו"ח אבחוני מהמכון להתפתחות הילד שממליץ על שילוב במעון יום שיקומי.
  • דו"ח סוציאלי מעו"ס הלשכה לשירותים חברתיים.
  • קיום ועדת הערכה מחוזית במשרד הרווחה.

 2. ליווי סייעת במעון - מיועד לילדים עם עיכוב התפתחותי / ילדים עם בעיה רפואית עד גיל 3.
  מותנה ב:
  • שילוב הילד במעון יום המוכר ע"י התמ"ת (לדוגמא: נעמ"ת, ויצ"ו, אמונה וכו'). השרות לא ניתן לילדים שמשולבים במעונות פרטיים.
  • דו"ח אבחוני מהמכון להתפתחות הילד או מרופא המטפל שממליץ על לווי של סייעת במסגרת המעון.
  • דו"ח סוציאלי מעו"ס הלשכה לשירותים חברתיים.
  • קיום ועדה מחוזית במשרד הרווחה, שתאשר את קבלת הסייעת במעון ותקבע את מס' השעות החודשיות שהסייעת תלווה את הילד.

 3. מטפח אישי - עובד סמך מקצועי המסייע לאדם המוכר באגף השיקום השוהה בביתו להתמודד בחיי היומיום, לפתח מיומנות תפקודית יומיות, מיומנות חברתיות ותקשורתיות ומאפשר לבני המשפחה האחרים זמן פנוי לעצמם. לגילאי 3-21, עד 26 שעות חודשיות.

 4. מועדונית - המועדונית מופעלת בתוך המסגרת החינוכית כמסגרת משלימה לילדים, מתבגרים ובוגרים. פועלת בשעות אחה"צ, ומתמקדת בשיפור המיומנויות החברתיות ובפעילות פנאי (יש לבחור בין הסיוע בשעות המטפח לבין מועדונית).

 5. נופשונים - הנופשון הינו מסגרת פנאי הכוללת לינה, במיוחד בסופי שבוע ובחופשות. בנופשון החניכים נמצאים בהשגחה מלאה של צוות מדריכים ללא הורים. הזכאות היא ל- 15 ימי נופשון בשנה, ללא אפשרות צבירה.

 6. קייטנות - בחופשות הקיץ והחגים מתקיימות קייטנות. הזכאות ניתנת שלוש פעמים בשנה, בכל פעם ל- 4-5 ימים. הקייטנה היא על בסיס יומי ולא כוללת שינה.

 7. תכניות מעבר - תכנית שעובדת בשלוב האגף חינוך מיוחד במשרד החינוך, ומופעלת בד"כ בבתי הספר לחינוך מיוחד שנבחרו לתוכנית בשנתיים האחרונות של הלימודים (גילאים 19-21). המטרה לחשוף את המתבגרים לעולם העבודה על ידי התנסויות בעבודות שונות. מלווה על ידי מדריכים שמגיעים לביה"ס ועובדים עם התלמידים בדגש על עולם התעסוקה תוך מתן מיומנויות וכלים. יש צורך בפנייה של יועצת ביה"ס לעמותה המפעילה את התוכנית בבית הספר, והפנייה לעו"ס במחלקה לש"ח.

 8. תכניות הכנה לשרות בצה"ל – התוכנית מופעלת באמצעות עמותות שנבחרו על ידי משרד הרווחה. מדובר בתכנית המופעלת בד"כ בשנה האחרונה במסגרות החינוך המיוחד. יועצת ביה"ס מפנה את המשפחה לעו"ס במחלקה לשירותים חברתיים על מנת להירשם לתוכנית.

 9. שירותים עבור אנשים בעלי לקויות ראייה הנושאים תעודת עיוור – מתן הדרכה שיקומית. ניתנים לבעלי תעודת עיוור /לקויי ראיה. כדי לקבל את התעודה יש להגיש מסמך מיוחד חתום ע"י רופא עיניים מומחה. לקבלת המסמך ניתן לפנות לעו"ס במחלקה. העו"ס תעביר את המסמך לוועדה מיוחדת במשרד הרווחה שתבחן את הזכאות לתעודה.

 10. שירותים עבור בעלי לקויות שמיעה – קבלת סל תקשורת: הכולל שירותי תרגום, מכשור וכו'. כדי לקבל את השירותים יש להמציא אשור מרופא א.א.ג. מומחה. העו"ס תעביר את הבקשה לשירותים לוועדה מיוחדת במשרד הרווחה שתבחן את הזכאות לשירותים.

 11. מסגרות דיור חוץ ביתיות (מעונות, מערכי דיור לעצמאים, הוסטלים) -  המסגרות משמשות מסגרות לחיים, הנותנות מענה לצרכים הטיפוליים, השיקומיים והחינוכיים של הלקוח. שמטרתם הקנייה של מיומנויות יסוד יום יומיות, פיתוח חיים עצמאיים, שיקום תעסוקתי, פעילויות פנאי והעשרה ובניית כלים להסתגלות חברתית נורמטיבית.
הדפסשלח לחבר
דלג לתוכן העמוד