תהלוכן האורן
תפריט ראשי- עיר ירוקה
דלג על תפריט ראשי- עיר ירוקה
עיר ירוקה
דלג על עיר ירוקה
עצור

עיר ירוקה

לוח אירועים
דלג על לוח אירועים

אירועי היום

לכל אירועי החודש
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

תהלוכן האורן

תולעי טוואי התהלוכה (הגדל תמונה)

תהלוכן האורן משתייך לתת משפחת התהלוכנים שבסדרת הפרפרים. הוא נפוץ בכל ארצות אגן הים התיכון על מיני אורן שונים. פגיעתם של זחלי התהלוכן היא בגלל השערות הצורבות לבני האדם .

התהלוכן התגלה לראשונה בארץ ישראל בראשית שנות השלושים בקרבת הכפר אום צפא שבשומרון. הניסיונות להדברת האוכלוסייה מיד עם גילויה נכשלו, ומאז היא התפשטה דרומה מערבה וצפונה עם התפשטות נטיעות האורן בארץ. בשנת 1964 נרשמה אוכלוסייה נוספת של תהלוכן האורן במטולה, שכנראה חדרה מדרום לבנון, ומתפשטת דרומה.

האוכלוסיות של תהלוכן האורן ממשיכות בהתפשטותן האיטית אך העקבית בקצב של כ- 2.5 ק"מ לשנה.

נזק לאדם


קן טוואי התהלוכהלזחלים בשלוש הדרגות האחרונות שערות צורבות. שערות אילו גורמות לגירוי ולדלקות בעור ובעיניים. השערות צמודות לכיסוי הגוף (קוטיקולה) מתחדשות ומתרבות מדי נשל, ניתקות בקלות מהגוף ונישאות ברוח.
במקרה של מגע, יש לשטוף היטב את אזור החשיפה ולהסיר את השערות מהעור או מהעיניים. במקרה של פגיעה יש לפנות לעזרה רפואית. הטיפול בתופעה הוא תומך בלבד, במידת הצורך נעשה שימוש באנטי היסטמינים, קורטיקוסטרואידים ומקלי כאב.

הטיפול המתבצע על ידי המחלקה

אנו מבצעים חיסון מונע לכלל העצים ברחבי העיר החל מחודש נובמבר. בין חודשים ינואר למרץ אנו מבצעים סקר בכל העצים שחוסנו על מנת לבדוק שהעץ לא פיתח תנגודת לחומר ההדברה. בנוסף המחלקה מבצעת מדי שנה מיפוי של העצים.

במידה ואנו מאתרים את סימני טוואי התהלוכה, אנו דואגים להסיר ענפים נושאי קינים מיד עם הופעתם.

אם ראיתם הופעה של כיני תהלוכן האורן (נראים כקורי עכביש מרובים), בחודשים בין ינואר למרץ אנו מבקשים כי תדווחו למוקד 106. אנו נדאג להסיר את הענפים הנגועים.

חומר הדברה לגזעהסרת ענפים עם קינים  מעץ אורן

 


 

הדפסשלח לחבר
לאתר מופעי התרבות
מיחזור האשפה מתחיל בבית
קידום אתרים
דלג לתוכן העמוד