אוצרת חדשה ותערוכה מרתקת
תפריט ראשי- תרבות
דלג על תפריט ראשי- תרבות
מה חדש?
דלג על מה חדש?
עצור

מה חדש?

לוח אירועים
דלג על לוח אירועים

אירועי היום

לכל אירועי החודש
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

אוצרת חדשה ותערוכה מרתקת

הגלריה העירונית כפר סבא מתחדשת עם אוצרת חדשה ותערוכה מרתקת

הבוחנת את מעמדה של הגלריה כחלל תצוגה
על רקע השינויים הגלובאליים בצריכת אמנות בעידן הדיגיטלי
שיח גלריה בהדרכת צוות הגלריה העירונית יתקיים ביום שישי 29/11 בשעה 10:30

אילנה טננבאום, מהאוצרות המוערכות בשדה האמנות הישראלי, התמנתה לאחרונה לאוצרת הגלריה העירונית כפר סבא. טננבאום, זוכת פרס האוצר מטעם משרד התרבות (2006), ומי ששימשה אוצרת ומנהלת המרכז למדיה חדשה במוזיאון חיפה, מתכוונת להתמקד באמנות עכשווית, תוך יצירת דיאלוג בין העכשווי- להיסטורי ופיתוח שיתופי פעולה עם אמנים ועם חללים דומים בזירת האמנות הישראלית והבינלאומית, בשאיפה להפוך את הגלריה העירונית לחלל אמנות משפיע ותוסס.

"גלריה חיה או מתה" - התערוכה הראשונה באוצרותה של אילנה טננבאום, שתיפתח בגלריה העירונית ב- 21 בנובמבר, מעמידה במרכזה את חלל הגלריה כמרחב תצוגה ופעולה ואת שאלת מעמדה בעולם האמנות העכשווי, על רקע ההתמקדות הגוברת בירידים בינלאומיים, מכירות פומביות וביאנלות, הוצאת האמנות למרחב האורבני ולחללי תצוגה אלטרנטיביים, התפתחות המרחב הדיגיטלי והתמורות שחלו בחוויית הצפייה וביחסי אמן- יצירה- צופה.

הגלריה, היא אחד האתרים המרכזיים בהם מוצגת אמנות, בה נפרש הממשק עם קהל הצופים ומתקיימות האינטראקציות המזינות את שדה האמנות. לאורך המודרניזם, אותגר חלל הגלריה- לרוב קובייה לבנה, על ידי אמנים ותיאורטיקנים שונים 
והאוונגרד המודרניסטי אתגר את הגלריה באופנים רבים ומגוונים. בישראל, התקיימה במהלך שנות ה-60 וה-70 עשייה אינטנסיבית של אמנות שביקשה לחצות את הגבולות המוכרים של חללי התצוגה הרשמיים. אמנים שונים התוו את המעבר מאובייקט סחיר לפעולה מושגית, ומתצוגה בחללי אמנות מקובלים אל עבר היציאה החוצה,  כמו למשל אל האדמה בעבודתו של מיכה אולמן (1972). הוצאתו של האובייקט האמנותי מהקשרו הפיסי של המוזיאון והגלריה-ניכורו מהקשרו "הטבעי", ייצגה את תהליך החקירה של יחסי הגומלין בין מקום פיזי ומרחב תרבותי.
בזירת האמנות העכשווית הבינלאומית, עבודתה של האמנית מריה אייכהורן, שבחרה להפנות את הכסף שהוקצב לתערוכתה לשיפוצים בחלל התצוגה, מפנה את תשומת הלב לממד הפיסי והכלכלי הכרוך בקיומה של הגלריה. אמן עכשווי נוסף, כריסטיאן ינקובסקי, שיפץ גלריה באמצעות תוכנית הריאליטי Extreme Makeover: Home Edition, ובכך הפקיע אותה ממעמדה המיוחס ובחן את התנאים התרבותיים של הגלריה.

לא מכבר ביכה מבקר האמנות האמריקאי ג'רי זלץ במאמר ב'ניו יורק מגזין' את מותה של התערוכה הגלריינית. זלץ מצביע על השינויים המתחוללים בשדה האמנות הגלובלי, אשר מעמידים במרכז את האמנות כצורת קיום של מסחר, ולא של שיח. מסחר המתקיים באינטרנט או בירידי אמנות מפחית מחשיבותה של הגלריה בהקשר זה. על רקע השינויים המתרחשים בשדה האמנות הגלובלי, בטבעו של האובייקט האמנותי ובתפקידו של הצופה – מבקשת התערוכה לעמוד על האתגרים העכשוויים בפניהם ניצבת הגלריה כמרחב של תצוגה ופעולה. אם הגלריה נתפסה בעבר בהקשר ה'מסורתי': כחלל ניטרלי שבתוכו מוצגת אמנות – הרי שהתערוכה מעלה שאלות על אופי  התצוגה, החלל, האובייקט, הדרכים שבהן מתווכת הגלריה משמעות, ויחסי הצפייה שהיא מכלכלת. ממד נוסף בתערוכה בוחן פיתוחים דיגיטליים המאפשרים את קיומם של חללים חלופיים, א-פיסיים ובעלי נגישות דמוקרטית יותר, המרחיבים את תחומה הפיזי והרעיוני של הגלריה.

בערב הפתיחה יוצג המיצג Piece על ידי כנרת חיה מקס , במהלכו תנגוס האמנית בקיר הגלריה בפעולת אכילה איטית. האכילה, פעולה חיונית ובסיסית, הופכת לנקודת ממשק בין האמנית לגלריה, לעבודת האמנות ולצופים בתערוכה.

אוצרת: אילנה טננבאום

 

משתתפים:
שי אזולאי, ליאת אלבלינג, רון ארליך, גדעון גכטמן, כנרת חיה מקס, מירי סגל, עינת עמיר, זויה צ'רקסקי,
דורון רבינא בשיתוף נמרוד מתן ושמואל בן שלום, תמר רבן - דני זקהיים.

 

פתיחה: יום חמישי, 21 בנובמבר בשעה 19:30   נעילה: 25.12.13
* שיח גלריה בהדרכת צוות הגלריה העירונית יתקיים ביום שישי 29/11 בשעה 10:30
גלריה עירונית כפר סבא, בית התרבות ע"ש רייזל, רח' גאולה 12 כפר סבא, טל' 09-7649303

 

מירי סגל,  BRB (תיכף אשוב), 2007, הקרנת וידיאו

 

שי אזולאי, ביקור, 2007, שמן על בד צילום: אוהד מטלון

 

זויה צ'רקסקי, משהו שבן הגרי רצה לעשות בפתיחת התערוכה שלו, לא עשה בסוף, וחבל!, 2011, אקריליק על בד

הדפסשלח לחבר
קידום אתרים
דלג לתוכן העמוד