חפירות ארכיאולוגיות בגן הארכיאולוגי בעיר
לוח אירועים
דלג על לוח אירועים

אירועי היום

לכל אירועי החודש
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

חפירות ארכיאולוגיות בגן הארכיאולוגי בעיר

החפירות יתקיימו בשיתוף עם רשות העתיקות בגן הארכיאולוגי בכ"ס באמצע אוגוסט.
12/06/2014
חפירות ארכיאולוגיות בגן הארכיאולוגי בעיר (הגדל תמונה)

אם תמיד חלמתם להיות ארכיאולוגים, לחפש תגליות בעומק האדמה, וללמוד על העבר של המקום בו אתם גרים- זוהי בדיוק הזדמנות המושלמת עבורכם. עיריית כפר סבא והמוזיאון הארכיאולוגי בעיר יוצאים במיזם חדש יחד עם החפירות הארכיאולוגיות בעיר יפתחו במהלך אמצע חודש אוגוסט הקרוב במתחם הגן הארכיאולוגי בעיר. במסגרת הפעילות יפתחו ריבועי חפירה מסודרים כמו בכל חפירה מקצועית והקהל הרחב, ילדים ומשפחות יוזמנו ללמוד מהי עבודתו של הארכיאולוג  יחד עם ארכיאולוג צמוד מרשות העתיקות, שיפקח על החפירות. הפרויקט מתקיים במסגרת הרחבתו והנגשתו של הגן הארכיאולוגי ותל כפר סבא. שטח חפירה, כ- 4 ריבועי חפיר,ה יפתחו סמוך לדרך עתיקה ששמה טאריק אל חראם, אשר בחפירות בדיקה נראה כי מצאו בה ממצאים ארכיטקטונים  וכי מדובר בדרך בה עברו ממזרח הרי שומרון סמסטיה בהגיעם לאפולוניה. הקהל הרחב מוזמן להשתתף ולהיחשף לחפירות, למיון חרסים, לרפאות כלי חרס, לצילום ועוד.  יש לציין כי תל כפר-סבא שוכן במזרח העיר כפר-סבא, בתחומי שיכון גבעת אשכול ושכונת הדרים. בתל נערכו מספר חפירות במהלך שלושת העשורים האחרונים, בעקבות פיתוח האזור ובנייה בו. חלקו המזרחי והעיקרי נהרס בתחילת שנות השבעים של המאה הקודמת. הוא היה מיושב, כמעט ברצף, מן המאה הא' לסה"נ (ואולי עוד קודם) עד ימינו. הגן הארכיאולוגי מציג פרקים מחיי היומיום בכפר-סבא הקדומה. הממצאים העיקריים שנחשפו בחפירות בחלק זה של שולי התל הינם שרידי הפעילות בתחומי החקלאות והמלאכה של אנשי היישוב הקדום. רוב שטחו של היישוב הקדום לא נחפר. על חלק גדול ממנו הוקמו מבני הציבור והבתים של שכונת גבעת אשכול ושכונות סמוכות. בחפירה מצומצמת שנערכה בתל נחשפו שש שכבות יישוב, שזמנן למן ימי בית שני (התקופה הרומית, לפני כאלפיים שנה) ועד תקופת המנדט הבריטי (הכפר הערבי כפר סבא). הממצאים שהתגלו בחפירה מוצגים במוזיאון שבקרית ספיר בשעה שהפריטים הגדולים והמתקנים נותרו באתרם. חלקם כוסו בעפר לאחר החשיפה, כדי למנוע פגיעה על-ידי האדם והטבע.  בשנת 1991נערכה חפירה בשוליו הצפוניים-מערביים של האתר והשנייה בשנת 1994 בשוליו המערביים. תוצאות החפירות וממצאי הסקרים מאפשרים לשחזר את תולדות היישוב והיקפו ולעסוק בסוגיית זיהויה של כפר-סבא הקדומה, הנזכרת במקורות היסטוריים.  בשוליים המערביים של האתר, נחשף אזור המלאכה ושל עיבוד תוצרת חקלאית מהתקופה הביזאנטית. נחשף מתקן בית בד, שברי כלי חרס ושברי כבשני ם(תנורים), גת יין, כבשן, מערכת מים ושרידי מבנים.


ראש העיר יהודה בן חמו אמר כי, "העיר כפר סבא היא בעלת עבר והיסטוריה עשירה ועתיקת יומין שרק חלק ממנה גלוי וידוע לכולנו.  מדובר בהזדמנות נהדרת לחקור את עברה של העיר כפר סבא באופן מעשי ולמוד מהי עבודתו של הארכיאולוג וכיצד הוא מגלה מידע על העבר. אני מזמין את התושבים לקחת חלק בחפירות שהינם אירוע מרתק במיוחד וללמוד על עברה שלכפר סבא.

ירדנה וייזנברג מנהלת המוזיאון הארכיאולוגי, "זוהי הזדמנות חווייתית מרתקת ולימודית עבור הקהל הרחב לקחת חלק פעיל בחשיפת עברה של כפר סבא הקדומה החל מהתקופה הרומית. זוהי גם הזדמנות פז לשת"פ עם רשות העתיקות שאמונה על עתיקות המדינה להשתתף עמנו בפרויקט זה".

 

הציבור מוזמן!

 

לפרטים: http://www.kfar-saba-museum.org/

הדפסשלח לחבר

חדשות נוספות

תפריט אייקונים
דלג על תפריט אייקונים
קידום אתרים
דלג לתוכן העמוד