"בית הומינר" אחד מהבתים הראשונים של כפר סבא עתיד לעבור שימור
לוח אירועים
דלג על לוח אירועים

אירועי היום

לכל אירועי החודש
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

"בית הומינר" אחד מהבתים הראשונים של כפר סבא עתיד לעבור שימור

10/06/2015
"בית הומינר" אחד מהבתים הראשונים של כפר סבא עתיד לעבור שימור (הגדל תמונה)

"בית הומינר" בית מראשית ימיה של המושבה עתיד לעבור תהליך שימור ולחדש ימיו כקדם. מדובר במבנה שנבנה בסגנון אקלקטי, השוכן בליבה הפועם של העיר ומעיד על שלב ראשון בהתבססות המושבה בשנות ה-20 לאחר שיקומה. לבעלי הנכס מוענקת חבילת תמריצים מתוקף חוק התכנון אשר תסייע ותתמוך במלאכת השימור.
כפר סבא עוברת בשנים האחרונות תהליכים של התחדשות עירונית נרחבת. בד בד עם תהליכי הפיתוח מבוצעים בה פרויקטים רבים לשימור בתיה הראשונים של המושבה. זאת בעקבות החלטה היסטורית אותה הוביל ראש העיר יהודה בן חמו לאישור רשימת 50 המבנים לשימור ברחבי העיר. את התהליך מובילים יחד מוזאון כפר-סבא בעזרת מחלקת תכנון של עריית כ"ס ויועץ השימור של העיר, פרופ' אדר' אמנון בר אור, מובילים בימים אלו את תכנית השימור הכוללת מספר מבנים ובתים. כמו כן בוצע בתמיכת המועצה לשימור אתרים היסטוריים סקר מבנים שני בו נמצאו מבנים נוספים שיובאו בפני ועדת השימור לאישורם והכנסתם לתכנית השימור.
חשוב לציין כי בשנים האחרונות בוצעו מספר פעולות לשימור מבנים וביניהם- "בית אפשטיין" שנבנה ע"י מוכתר המושבה, דוד לוונברג שהגיע מראש פינה עם חזון לחקלאות, וכיום מצויה בו מסעדת "לחם ארז", הוא אחד מבתי המושבה בסגנון אקלקטי שעבר שימור ומראהו בולט בנוף.
גם השוק העירוני הוותיק עבר תהליך של שימור וכיום מהווה פנינת חמד ובה בתי קפה, גלידרייה מבשלת בירה ועוד. בעוד מספר חודשים יעבור תהליך שימור גם צריף הסנדלר המיתולוגי ברחוב ויצמן, במסגרתו יעבור חיזוק יסודות ובחזיתו תוקם תצוגה המנציחה את חלוצי המושבה. על הפרויקט, הנמצא בימים אלה בשלבי תכנון אחראי משרד האדריכלים "תו אדריכלים בע"מ" והרעיון הינו להטביע על אריחים מיוחדים בקרקע את עקבותיהם של ראשוני המתיישבים, שפעלו וחיו במושבה מראשית ימיה. סיפורם של אותם מתיישבים יונצח על לוחות תצוגה מיוחדים בקרבת הצריף. כמו כן, בקרוב יתקיימו עבודות שימור גם בבית הבאר הראשונה בסמוך למזכירות העירייה.
ראש העיר יהודה בן חמו, "העיר כפר סבא עוברת בשנים האחרונות תהליכים של התחדשות עירונית ופיתוח שכונות חדשות. עם זאת מחובתנו לשמור ולשמר את ערכי העבר ואת המבנים הראשונים שמהווים מקור להשראה וערכיות לסיפורה ההיסטורי של העיר כפר סבא. בעולם ובערים גדולות בארץ הוכח כי שימור מבנים היסטוריים ושילובם בנוף האורבאני המודרני מעניקים צביון ייחודי לעיר, השראה לתושבים ובנוסף אף כר ליזמות כלכלית ואני מקווה כי כך יהיה הדבר גם בעירנו".
ירדנה ויזנברג מנהלת המוזיאון העירוני, ״מבנה נוסף זה כמו בית הומינר בו המציאות, ההווה נוגע ומעלה סיפורו, מחדד מקומו של כל עובר אורח וחשיבותה של העשייה למען הדורות הבאים . העובדה שזהו מבנה פרטי, בו חיה משפחה לפני כ- 90 שנה וסיפורה הופך לנחלת הכלל, מביא להתרגשות והבנה של כל אחד מאתנו, והכל במימד הזמן החולף״.

הדפסשלח לחבר

חדשות נוספות

תפריט אייקונים
דלג על תפריט אייקונים
קידום אתרים
דלג לתוכן העמוד