מגמת הכמיה בתיכון הרצוג בעיר כפר סבא חגגה את "יום המול" הבינלאומי
מה חדש?
דלג על מה חדש?
עצור

מה חדש?

לכל ההודעות
לוח אירועים
דלג על לוח אירועים

אירועי היום

לכל אירועי החודש
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

מגמת הכמיה בתיכון הרצוג בעיר כפר סבא חגגה את "יום המול" הבינלאומי

19/11/2015
מגמת הכמיה בתיכון הרצוג בעיר כפר סבא חגגה את "יום המול" הבינלאומי (הגדל תמונה)
במהלך השבוע שעבר חגגו תלמידי מגמת הכימיה בתיכון הרצוג, בראשות המורות סינתיה גילעם וחווה גל, את יום המול. זהו יום שנחגג בקרב תלמידי כימיה רבים בעולם בתאריך ה-23.10 משעה 6:02 בבוקר ועד 6:02 בערב.  המילה "מול" מתייחסת למספר 6.02*1023, שהוא כמספר אטומי הפחמן ב-12 גרם פחמן. למספר זה חשיבות רבה בלימודי הכימיה, ובעזרתו ניתן לחשב כמויות של חומרים וריכוזי תמיסות.
הטבלה המחזורית הינה שיטת מיון שהוצעה לראשונה על ידי הכימאי הרוסי דמיטרי מנדלייב ב-1869, ומציגה את כל היסודות לפי המספר האטומי והסמל הכימי של האטומים שלהם. היא נחשבת כתולדה של פרץ גאונות. היא הרבה יותר מסתם סידור של יסודות – הטבלה ממיינת את היסודות על פי משפחות כימיות והתנהגויות כימיות, כך שעיקרי הסידור מאפשרים לחזות את ההתנהגות של יסודות לא מוכרים על פי ההיכרות שלנו עם היסודות הסמוכים להם. אם נדע לקרוא נכון את הטבלה המחזורית נוכל להרחיב את הידע הכימי שלנו וכך נבין טוב יותר את עולם היסודות והחומרים.
בשנת 1991 נוסדה "הקרן הלאומית של יום המול" (National Mole Day Foundation), ובאותה שנה נחגג לראשונה יום המול בבתי ספר ברחבי ארה"ב.  יום המול הוא פרי יצירתה של מורת תיכון בארה"ב,  Margaret Christoph, שפרסמה בשנות ה- 80 מאמר בעיתון  The Science Teacher, המתאר יום פעילות שנועד להגביר את העניין במקצוע הכימיה.
במסגרת החגיגות, תלמידי המגמה ערכו ארוחת בוקר חגיגית, צילמו סרטונים בשיתוף מורים ותלמידים מבית הספר, הכינו כרזות המסבירות מהו יום המול, ושמעו הרצאה מלאת הדגמות מרהיבות מפי תומאס גודמן, ד"ר לאסטרונומיה פלנטרית. ד"ר גודמן הסביר על החומר הסופג שנמצא בטיטולים תוך הדגמת יכולת הספיגה המיוחדת שלו, הראה כיצד שריפה של חומרים שונים משפיעה על צבעי הלהבה, הכין עם התלמידים "גלידה כימית" בעזרת חנקן נוזלי והדגים מגוון פיצוצים מרהיבים.
כמו-כן, תלמידי המגמה בכיתות י"א השתתפו בטקס חגיגי לחלוקת טבלאות מחזוריות אישיות, שכונה על ידי התלמידים בשם "מול מצווה". הטקס אומץ ע"י המגמה כתחילתה של מסורת במגמת הכימיה.
יהודה בן חמו ראש העיר: "עיריית כפר סבא בשיתוף משרד החינוך, שמו להם למטרה לעודד תלמידים להשתלב במקצועת המדעים וכן מקצועות 'המחר' ולקחת חלק בפעילויות בינלאומיות. אני שמח וגאה על הפעילויות שנערכו לכבוד יום המול המשלבות יחד חוויה עיונית ויצירתית מחכימה".
סמדר גולדשטיין מנהלת תיכון הרצוג: ידוע שתלמידים לומדים טוב יותר כשהם מתחברים רגשית לחומר הנלמד ומרגישים תחושת שייכות לקבוצה שבה הם לומדים, ולכן פעילויות מסוג זה ורכות ששילבו".
הדפסשלח לחבר

חדשות נוספות

תפריט אייקונים
דלג על תפריט אייקונים
קידום אתרים
דלג לתוכן העמוד