ראש העיר כפר סבא יהודה בן חמו יוזם מדורות משותפות
לוח אירועים
דלג על לוח אירועים

אירועי היום

לכל אירועי החודש
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

ראש העיר כפר סבא יהודה בן חמו יוזם מדורות משותפות

15/05/2016

במכתב ששיגר הבוקר ראש העיר כפר סבא יהודה בן חמו למנהלי בתי הספר ולוועדי השכונות, קרא ראש העיר להקמת מדורות משותפות. במכתבו נטען כי "מצד אחד אנו מצווים לשמר את החוויה והמסורת של יום מיוחד זה, אך מנגד, קיום מדורות רבות יפגע ויגרום לעלייה חדה ברמות זיהום האוויר ובריכוז הפחמן הדו חמצני" עוד חידד ראש העיר במכתבו וציין כי  "אני קורא לכם, לקיים את המנהג המסורתי של הדלקת מדורות וגם לקחת אחריות על העתיד שלנו - עתיד הדורות הבאים".
 
מנתונים של המשרד לאיכות  הסביבה, עולה כי מדורות ל"ג  בעומר גורמות לעלייה חדה ברמות זיהום האוויר, הגברת אפקט החממה והתחממות כדור הארץ. בתהליך השריפה נפלטים לאוויר ריכוזים גבוהים של חלקיקים המסוכנים לבריאות האדם, וכן כמויות גדולות של פחמן דו חמצני, הגורם להתחממות כדור הארץ. בערב אחד עוטף את ישראל זיהום אוויר שלפי ההערכות שווה ערך לזיהום של יומיים נסיעה של מכוניות ברחבי הארץ, ועם צמצום השטחים הפתוחים, המדורות הופכות להיות מטרד עבור התושבים וקשות יותר לתפעול עבור הילדים.
 
במקביל נעשית פעילות הסברה מול ועדי הבתים והשכונות על מנת לקיים מדורות שכונתיות, לקיים סבבים על אותה מדורה על מנת לצמצם את פליטת הזיהום.
 
ראש העיר יהודה בן חמו ביקש להדגיש כי, מעבר לנושא הזה הוא רואה בצעד של קיום מדורות משותפות- עוד ערך מוסף של מדורת השבט- גיבוש קהילתי. "לא תמיד יוצא לנו להיפגש עם השכנים שגרים באותו בניין מעבר לרחוב, ולכן זוהי הזדמנות נהדרת להתגבש, להיפגש, לחלוק חוויות משותפות- כמו פעם"
 
הנחיות מטעם המחלקה לקיימות בעיריית כפר סבא:
1. אין לשרוף חומרים כמו פלסטיק, צמיגים וניילונים. יש להימנע מלזרוק למדורה כוסות, צלחות, סכו"ם חד פעמי וקלקר. שריפתם של חלק מהחומרים הללו גורמת לפליטה של חומרים מסרטנים .
2. אין לשרוף תחליפי עץ כמו מלמין, m.d.f ופורמייקה. אלו הם חומרים תעשייתיים שתהליך ייצורם כולל ערבוב עם דבקים שונים, שבעת שרפתם פולטים לאוויר חלקיקים המכילים חומרים מסוכנים.
3. אין להשליך למדורה עצים צבועים בצבע או בלכה.
4. אין להשליך למדורה זכוכיות ואבנים. הללו עלולים להתפוצץ מחומה של האש ויכולים להוות סכנה לחוגגים סביב המדורה.
5. אין להשליך למדורה לוחות אסבסט ומוצרים המכילים אסבסט כגון: חלקי גגות, אדניות, מכליי מים וצינורות. שריפה של מוצרים אלו גורמת לשחרור סיבי אסבסט מסרטנים לאוויר.
כמו כן מומלץ לא לשבת קרוב מאוד למדורה ולא בכיוון שאליו פונה העשן, כדי להימנע משאיפה
מיותרת של מזהמים .
6. גם קורות העץ בהן משתמשים לבנייה - מקורן בעצים חיים, וככל ששורפים יותר מהן - עצים אחרים נכרתים בכדי להכין קורות חדשות. רצוי לשרוף מוצרי עץ שונים שכבר אין בהם שימוש, כמו רהיטים שבורים וכדומה. מלבד החיסכון בעצים, מדורות צנועות מפחיתות את הזיהום ואת הנזק שבהתחממות כדור הארץ.

הדפסשלח לחבר

חדשות נוספות

תפריט אייקונים
דלג על תפריט אייקונים
קידום אתרים
דלג לתוכן העמוד