עיריית כפר סבא מרחיבה את תכנית הבריאות בבתי הספר
לוח אירועים
דלג על לוח אירועים

אירועי היום

לכל אירועי החודש
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

עיריית כפר סבא מרחיבה את תכנית הבריאות בבתי הספר

29/08/2016
עיריית כפר סבא מרחיבה את תכנית הבריאות בבתי הספר

• מדובר בתכנית של 'היחידה לקידום הבריאות העירונית'
• עד כה התכנית יושמה בארבעה בתי ספר והשנה תורחב לשני בתי ספר נוספים
• התכנית מיושמת בבתי הספר: דבורה עומר, שי עגנון, סורקיס, רמז, בן גוריון וברנר


ערב פתיחת שנת הלימודים, היחידה לקידום הבריאות של עיריית כפר סבא הודיעה כי תמשיך את תכנית הבריאות ותרחיב את פעילותה בעוד בתי ספר בעיר. מדובר בתכנית בריאות של היחידה לקידום הבריאות אותה מובילים מ"מ וסגן ראש העיר צביקה צרפתי ומנהלת היחידה שרון ג'ורג'י. מטרת התכנית קידום אורח חיים בריא מגיל צעיר ועד לבגרות.


התכנית תפעל בשנת תשע"ז בבתי הספר: דבורה עומר, , ש"י עגנון, סורקיס, רמז, בן גוריון וברנר. כל בית ספר יזכה לליווי מקצועי מתזונאית קלינית או מדריכה פדגוגית לפיתוח מנגנון בית ספרי של הנהגת תלמידים בתחום הבריאות , שילוב הורים בפעילות הבריאות לאורך כל השנה ומתן ידע וכלים בתחום לצוות החינוכי של בית הספר. כמו כן, במסגרת תכנית 'זוזו' של רשות הספורט העירונית המעניקה שעתיים נוספות של לפעילות גופנית לכלל תלמידי כיתות ד' בעיר, תינתן סדנא על אורח חיים בריא וחשיבות שילוב תזונה חכמה ופעילות גופנית . ההרצאות יועברו ע"י תזונאית קלינית מוסמכת שפיתחה מערכי שיעור ייחודיים בנושא המותאמים לקבוצת גיל זו. התלמידים יקבלו מידע על חומרי גלם המרכיבים את המזון הטבעי והמעובד, השלכות של מאכלים אותם אנו צורכים על התפתחותנו הפיזית ועל היבטים חברתיים ורגשיים, סכנות המלח והסוכר, חשיבות קריאת תוויות המזון ומשמעות החומרים המתווספים לכל אוכל מעובד ובעיקר קבלת כלים על הרכת הצלחת בריאה אישית.


בנוסף, אחת הדרכים להובלת שינוי בתזונה היא שינוי המזון הנמכר במזנוני חטיבות הביניים והתיכונים. למטרה זו גויסה דיאטנית קלינית שבנתה את התפריט למכרז המזנונים והתנאים הנדרשים להפיכת המזנון לבריא ומזין.  דיאטנית זו תלווה את ההטמעה של מזנונים אלה בבקרה מסודרת בכל אחד מהמזנונים לאורך כל השנה. מעתה ימכרו במזנוני בתי הספר גם חטיפי אנרגיה, מים, מיצי פרי ללא תוספת סוכר, כריכים מלחם מלא , וכן מנות חמות בריאות בכל יום. כמו כן הזכיינים אינם ראשיים לגבות מעל למחיר מקסימום אשר נקבע במרכז מול העירייה.


 לארוחה מזינה חשיבות והשפעה רבה ביכולת שלה להעניק אנרגיה להמשך היום. תזונה נכונה מאפשרת לממש את פוטנציאל הגדילה וההתפתחות, מסייעת בבניית עצמות חזקות ומונעת מחלות בהמשך החיים. המטרה העיקרית  בהרכבת התפריט הנה חשיפת הילדים למגוון רחב של אפשרויות המציעות ארוחה מזינה ובריאה במסגרת בית הספר.  השמנה נחשבת בישראל ובעולם למגפה הפוגעת בגוף, וניצבת במקום החמישי מבחינת גורמי הסיכון העולמיים למוות. המאבק בהשמנה נעשה באמצעות עידוד תזונה נכונה ושילוב פעילות גופנית באורח החיים. לתזונה במוסדות החינוך יש חשיבות רבה במאבק בתופעת ההשמנה, שכן בני הנוער מבלים רוב שעות היום בבית-הספר. ממחקרים עולה כי צריכת חטיפי שקית, דברי מאפה, מזונות עתירי שומן ומשקאות ממותקים היא גורם סיכון להשמנת יתר, ולכן יש לטפל בתופעה על-ידי צמצום צריכת מוצרים אלו. מכירת מוצרים בריאים, בין היתר על-ידי מכירת מזון בעל ערך תזונתי גבוה במזנונים ובמכונות האוטומטיות והימנעות המזונות והמשקאות עתירי שומן, סוכר ומלח ישפיעו על בריאות בני הנוער. 


יהודה בן חמו ראש העיר כפר סבא: "עיריית כפר סבא חרתה על דגלה להעלות את המודעות לחשיבות קיום אורח חיים בריא, הנחלת הרגלי אכילה נכונה ועידוד פעילות גופנית ליצירת שגרת חיים חיונית ובריאה לכלל תושבי העיר. זו הזדמנות עבורי להודות לצביקה צרפתי מ"מ וסגני ולכל השותפים לדרך, לאגף החינוך, למנהלי בתי הספר  וליחידה לקידום הבריאות בהובלתה של שרון גורגי .      


צביקה צרפתי מ"מ וסגן ראש העיר מחזיק תיק הבריאות: תזונה נכונה ופעילות גופנית לקיום אורך חיים בריא הוא נושא שמדברים עליו היום בכל בית בעיר כפר סבא ולפני כשנה העליתי את הנושא  על סדר  היום העירוני והתחלנו לקיים פעילות מגוונות בנושא  ולנסות להביא את המידע לתלמידים  ולהורים בבתי הספר היסודיים ואני מקווה שפעילות זו תוביל למודעות וחיים בריאים. בנוסף לבתי הספר היסודיים הפכנו את המזנונים בחטיבות הביניים והתיכוניים למזנונים בריאים

הדפסשלח לחבר

חדשות נוספות

תפריט אייקונים
דלג על תפריט אייקונים
קידום אתרים
דלג לתוכן העמוד