כיכר העיר שקרסה, בתים שהתמוטטו בשכונות בעיר, בתי ספר מפונים ואלפי תושבים בלי מים וחשמל
לוח אירועים
דלג על לוח אירועים

אירועי היום

לכל אירועי החודש
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

כיכר העיר שקרסה, בתים שהתמוטטו בשכונות בעיר, בתי ספר מפונים ואלפי תושבים בלי מים וחשמל

23/06/2017

אלו היו רק חלק מתרחישי הזוועה שתורגלו ע"י גורמי המקצוע בעיריית כפר סבא במסגרת תרגיל "רעד לאומי 2017"

 

 

בשבוע שעבר קיים פיקוד העורף תרגיל התגוננות ארצית, עורף לאומי 17, להכנת העורף להתמודדות עם רעידת אדמה. בתרגיל השתתפו רשויות מקומיות, משרדי ממשלה ומפעלים חיוניים. זמן קצר לאחר פתיחת התרגיל, הוכרז על תרחיש רעידת אדמה בעוצמה של 7.1 בסולם ריכטר, שהובילה לאלפי הרוגים, 150 אלף אזרחים עקורים מבתיהם, בעיות תשתיות לאומיות ולכודים ברחבי הארץ.


גם עיריית כפר סבא לקחה חלק ביום זה, כמטרת התרגיל הייתה להנחות את מנהלי המכלולים ובעלי התפקידים בעירייה, כולל מתנדבים בטיפול באירוע רעידת אדמה, על בסיס הנוהל העירוני. התרגיל התקיים במעמד מ"מ וסגן ראש העיר צביקה צרפתי, מנכ"לית העיריה אושרת גני- גונן, המשנה למנכ"לית איתי צחר שניהל את התרגיל, מנהלי מכלולים, עובדים ומתנדבים רבים. 


במסגרת התרגיל התכנסו כלל הגורמים ובעלי התפקידים הנדרשים במרכז ההפעלה שברחוב ששת הימים בעיר. פרט לתרחיש הארצי, בכפר סבא תרגלו תרחיש עירוני שכלל מספר בתים ובתי ספר שקרסו בעיר, עשרות אלפי הרוגים ופצועים וכ- 3,000 עקורים מבתיהם. בין השאר כללו חלק מהתרחישים את כיכר העיר שקרסה, בתים שהתמוטטו בשכונות  עלייה, יוספטל, תקומה, בתי ספר שנהרסו, הגשר מול המטווח בבן יהודה שקרס ואלפי תושבים בלי מים וחשמל. לצורך הטיפול בעקורים ובתושבי העיר, הוקם גם אזור סיוע לקהילה בפארק העירוני שעתיד להיות פעיל בתרחיש אמת.

כמו כן, הופעל, לראשונה, צוות חירום שכונתי בשכונת העלייה, שאסף את המידע מהשטח והעביר את תמונת המצב בשכונה. הצוות עבר הכשרה לטיפול במצב חירום, ועתידים להיות מוכשרים צוותי מתנדבים נוספים בשכונות העיר.  

 
חשוב לציין כי, קיים בעיר גדוד מתנדבים שעברו הכשרה למצבי חירום ויכולים לתת מענה ביניהם: לוגיסטיקה, חילוץ והצלה, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, עובדי תשתיות (חשמל ומים) וכדומה. במקרה הצורך יתקיים סיוע בין רשויות, כשבאזור כפר סבא מדובר ברשויות: רעננה, הוד השרון ומועצת דרום השרון. 


צביקה צרפתי, מ"מ וסגן ראש העיר אמר כי "העיר כפר סבא ערוכה לקראת תרחיש רעידת אדמה, כשבמסגרת התרגיל העלינו את המוכנות של כלל הגורמים והמתנדבים הנדרשים בשעת חירום. רעידת אדמה היא תופעת טבע שאינה ניתנת לחיזוי, ולכן על כלל בעלי התפקידים להיות מוכנים כל העת לתרחיש שכזה. אני מודה לגורמים וליחידות המתנדבים שלקחו חלק בתרגיל". 


אורי טל, אחראי על הביטחון, אמר כי, "רעידת אדמה היא אירוע מתפתח שלעיתים מוביל לרעידות משנה, ולכן חשוב לדעת איך ולאן להפנות את המשאבים הקיימים. צריך לדעת  איך לחלק נכון את המשאבים שיש ברשותנו במטרה להציל חיים ולסייע לתושבים, כש- 10-12 השעות הראשונות הן הקריטיות ביותר ".    

 

הדפסשלח לחבר

חדשות נוספות

תפריט אייקונים
דלג על תפריט אייקונים
קידום אתרים
דלג לתוכן העמוד