תלמידי תיכון רבין מכפר סבא זכו במקום השני בפרויקט הארצי סייבר גיאוגרפי
לוח אירועים
דלג על לוח אירועים

אירועי היום

לכל אירועי החודש
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

תלמידי תיכון רבין מכפר סבא זכו במקום השני בפרויקט הארצי סייבר גיאוגרפי

19/07/2017

המסקנה מעבודתם: בעשור האחרון חלו שינויי אקלים בכל חלקי הארץ

התוצר: שכבות מיפוי חדשות וראשונות מסוגן

 

 

בשנה האחרונה עמלו תלמידי כיתה י"א בתיכון רבין בכפר סבא במגמת "גיאוגרפיה, אדם וסביבה" על פרויקט שנתי וחדש בתחום הסייבר הגיאוגרפי, ששותפים לו יחידת המיפוי של חיל המודיעין, משרד החינוך וחברת סיסטמטיקס. בתחרות הארצית שהתקיימה לאחרונה ובה לקחו חלק כ- 30 בתי ספר פרויקט הגמר שלהם זכה במקום השני, ומסקנתו: בעשור האחרון חלו שינויי אקלים בכל חלקי ישראל.

התלמידים חקרו את תפרוסת המוקדים הרגישים לשינויי האקלים בישראל, או במילים אחרות הם בדקו היכן שינויי האקלים באים לידי ביטוי בישראל בעשור האחרון. לשם כך הם עבדו בקבוצות קטנות כשכל אחת חקרה תחנה מטאורולוגית, מאיסוף הנתונים הם יצרו מסד נתונים טבלאי הכולל 41 תחנות מטאורולוגיות לשנים 2005-2016. במסגרת זו הם יצרו שלוש שכבות למפה באמצעות תוכנת GIS: גלי קור, גלי חום ושיטפונות. 

המסקנה אליה הגיעו היא שבעשור האחרון רוב אזורי הארץ נתונים לאירועים של שינויי אקלים- גלי חום וגלי קור שפקדו את הארץ, ואירועי גשם עוצמתיים. אלה נמצאו בולטים במיוחד בגליל וברמת הגולן.
סייבר גיאוגרפי הוא תחום מתפתח בשנים האחרונות, והוא עוסק במרחב הקיברנטי באמצעות יצירת שכבות מידע GIS מבוססות מיקום. כך נוצר בסיס נתונים על גבי מפה המסייע לקבלת החלטות עתידיות. מי עושה בכך שימוש? משרדי ממשלה, צה"ל, רשויות מקומיות, חברת החשמל ורבים נוספים.   

צביקה צרפתי, מ"מ וסגן ראש העיר, "העיר כפר סבא חרתה על דגלה לקדם את נושאי הסביבה והקיימות, כמו גם להציב את תלמידנו בשורה הראשונה בתחומי לימוד  מבוקשים. תחום הסייבר פורץ דרך הקשור לתחומים רבים, ועתיד לסייע לנו להתמודד עם השינויים הסביבתיים. אני מברך את תלמידי המגמה על זכייתם בתחרות, ועל הצגת פרויקט מחקר ראשוני מסוגו". 

הילה טבת, מורת המגמה, סיפרה כי "כיום בכל התחומים נעשה שימוש במידע המבוסס על מיקום, ומדובר בתחום עולה, חדשני, פורץ דרך ובעל אופק תעסוקתי. התלמידים מצאו שכל מדינת ישראל חשופה לשינויי אקלים, וכעת הם בעלי מודעות רבה לנושא ויהפכו לאזרחים שיוצרים שינוי. אני גאה בתלמידים שבחרו נושא חדשני שלא נחקר בעבר, ועל יצירת השכבות החדשות. בעקבות התחרות הארצית קיבלו התלמידים זימון לאיתור ליחידת המיפוי של חיל המודיעין".

הדפסשלח לחבר

חדשות נוספות

תפריט אייקונים
דלג על תפריט אייקונים
קידום אתרים
דלג לתוכן העמוד