עיריית כפר סבא פתחה בעבודות לשימור הבאר הראשונה
לוח אירועים
דלג על לוח אירועים

אירועי היום

לכל אירועי החודש
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

עיריית כפר סבא פתחה בעבודות לשימור הבאר הראשונה

1/11/2017

הפרויקט החל במטרה לפתוח את אתר הבאר לקהל הרחב ועלותו עומדת על כמיליון וחצי ₪

 

הבאר הראשונה בכפר סבא- מרסלו שוטלנדר

הבאר הראשונה בכפר סבא (צלם: מרסלו שוטלנדר)

 

עיריית כפר סבא, בשיתוף המועצה לשימור אתרים היסטוריים, משפחת כבביה ממקסיקו ומפעל המים, פתחה בעבודות לשימור הבאר הראשונה, שנמצאת בסמוך לבניין החאן, וזאת בהמשך להחלטתה לתיעוד השרידים העירוניים. אתר השימור יחנך עם ציון אירועי 70 שנה למדינה ו- 115 שנה לכפר סבא, ואדריכל השימור שנבחר הוא פרופ' אדר אמנון בר אור שאחראי בין היתר על שימור מתחם שרונה בתל אביב. עם סיום העבודות יפתח האתר למבקרים, ועלות הפרויקט הכוללת עומדת על כמיליון וחצי ₪. 


מטרת הפרויקט לחשוף את הבאר בתפארתה ולשחזרה כפי שפעלה בראשית המושבה, בשנת 1906. שימור הבאר יכלול החזרת עטרה ליושנה, כלומר: הורדת כל נדבכי הבנייה החדשים (טייח וחומרים נוספים), חיזוק המבנה המקורי, הכנסת חומרי שימור וחיזוק, פתיחת כל קוטר פי הבאר, התקנת תאורה ושילוט. 


את האתר ההיסטורי עתידים לפקוד כל תלמידי בתי הספר, קבוצות גמלאים, משפחות וכלל הציבור. בימים אלה מפיק "מוזיאון כפר סבא" את ערכת הסיור, שכוללת: מידע ופעילות חווייתית להדרכת האתר, כרטיסיות ושלטי סיפור הבאר, תמונות ואת תכני הלמידה המתאימים.


עד לחפירתה של הבאר הראשונה בכפר סבא נאלצו הפועלים להביא מים מבאר שמוקמה בסמוך לקבר בנימין או מכפר מל"ל. כדי להקימה שילם כל פועל ממייסדי העיר 76 פרנק שייעודם להוצאות ציבוריות. עומק הבאר הינו 17 מטרים, ולצידה הוקם מבנה הח'אן ששימש למגורי הפועלים. באמצע שנות ה- 40 סגר וועד המושבה את הבאר, ובשנים האחרונות בעבודות להרחבת מזכירות העירייה התגלתה הבאר ובתחתיתה סליק לנשק בימי המחתרות.  


צביקה צרפתי, מ"מ וסגן ראש העיר, "הבאר הראשונה של כפר סבא שזורה בסיפורה ההיסטורי של העיר, ועל כן קיימת חשיבות גדולה לשימורה. מבנים היסטוריים מעניקים צביון ייחודי לעיר, ומהווים מוקדים המושכים אליהם מבקרים רבים. אני מתרגש מאוד מהתחלת עבודות השימור, ומאמין כי חובה עלינו לזכור את עברנו וללמוד ממנו ערכי העבודה, היזמות והקדמה. אני מברך את ירדנה ויזנברג, מנהלת המוזיאון, שמובילה צעד חשוב זה".


ירדנה וייזנברג, מנהלת המוזיאון, "פרויקט שימור בית הבאר החלטה זו עשוי להוות השראה לבעלי נכסים של מבנים לשימור לקחת אף הם אחריות, ולקדם פרויקטים מעין אלה. מכלול מבנים לשימור  מימיה הראשונים של המושבה שיעברו תהליך שימורי, יעניק לעיר עוגנים ערכיים, אורבניים, כלכליים ואף אסתטיים".

 

באר ראשונה בכפר סבא- צלם- דניאל קפלן

הבאר הראשונה בכפר סבא (צלם: דניאל קפלן).

הדפסשלח לחבר

חדשות נוספות

תפריט אייקונים
דלג על תפריט אייקונים
קידום אתרים
דלג לתוכן העמוד