נאום ראש העיר יהודה בן חמו מטקס הרוגי מלכות
לוח אירועים
דלג על לוח אירועים

אירועי היום

לכל אירועי החודש
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

נאום ראש העיר יהודה בן חמו מטקס הרוגי מלכות

16/01/2013

נציגי משפחות יקרות, תושבים.

יהדות בבל, בת כשלושת אלפים שנה. קהילה אשר ידעה רִגְעֶי פְּריחה מפוארים, בִּשְמירת המורשת בִּכְתִיבתו וְעריכתו של התלמוד הבָּבְלי, בהתערות וּבְהשתלבות במסחר וּבְחָיי היום יום במדינה. בהקמת מערכת חינוך למופת של הקהילה היהודית, אשר הֶצְמיחה בקרבה אנשי מפתח אשר פעלו רבות עם קום המדינה ועד היום.

התְוָועָדוּתֶנו היום נועדה להנציח את שארע לפני ארבעים וארבע שנים, בעשרים וְשִבְעָה בינואר 1969, יום שבו עמד העם היהודי שוב בִּפְני אחת מאותן טרגדיות, שלצערנו משובצות במורשתו זה אלפי שנים.

עיראק של שלהי 1968 ידעה הפיכה צבאית, שבה עלה לשלטון סדאם חוסיין. ואם צריך לתאר סטריאוטיפ של רודָן במשטר אפל השולט באכזריות בִּבְנֵי עמו וְבְכֹל היושב בארצו, הרי שסדאם חוסיין שימש מודל מושלם לכך.

רדיפות יהודים בעולם היו מאז ומתמיד ובכל מקום על פני הכדור. הדברים קיבלו משנה תוקף במשטרים האפלים, ששלטו באכזריות בקבוצות של מיעוטים וזרים, וכצפוי גם בבני הלאום שאליו השתייכו.

וֹּבְאֶחָד הביטויים המזעזעים לאכזריות זו, שנרקם בחודש נובמבר של 68', נרקחה במוחות אכזריים עלילת דם שפלה, שהמחישה פעם נוספת לעמנו ולעולם כולו את זילות חיינו כיהודים.


בלילו של יום מר ונמהר נלקחו מבתיהם תשעה גברים יהודים על לא עוול בכפם, כולם בעלי משפחות, כולם, פרט לצעיר בן 17, במיטב שנותיהם, כולם אנשי עבודה ומוסר שכל שרצו היה לקיים את משפחתם בכבוד כל אשר עשו הינו להיות שייכים בגאון ובגאווה לעם היהודי. מנגד, עמדה עלילה שפלה שהוטחה בהם, שהאשימה אותם בבגידה.

נאג'י זִילְכָּה, פוּאָד גָבָּאי, יעקב נְמוֹרָדִי, דָוִד דָלָל, דָוִד רָאלִי, נָעִים הִילֶלִי, יחזקאל סָלָאח, רְפָאֶל חוֹרֶש וְסָבָּאח חָיִים, יהודים גאים, הוצאו כולם להורג בתלייה תחת המון משולהב ומוסת , הועמדו בחורינו בזה אחר זה אל מול התליינים בכיכרות העיר של בגדד ובצרה.

היום, יותר מארבעה עשורים אחרי, אנו מסתכלים לאחור ואיננו מנוחמים. אמנם הרודן בא על עונשו ומשטרו הופל, אבל כאן, בינינו, נותרו עשרות בני משפחה דואבים, פעורי חלל ופגועים. כאן גם שוכנת מדינת ישראל, ביטחונם של יהודים באשר הם, וגם בה נותרה צלקת עמוקה מהפשע הנורא.

ואף על פי כן ולמרות הכול, ואולי בגלל כל זאת, עושה מדינת ישראל את אשר מצפים ממנה יהודי העולם – דואגת לביטחונה וביטחונם, שומרת על גאוותה וגאוותם.

צר לי שמאז הפלת המשטר ועד עזיבת אחרון החיילים האמריקאים את בגדד לא נעשה די על ידי הממשל האמריקאי ואף על ידי ממשלת ישראל על מנת להביא את הבנים הללו לקבורת עולם בארץ ישראל.

כפר סבא, תמשיך להוקיר ולהנציח את זכרם של בניה בכל דרך אפשרית.

תשעת עולי הגרדום בעירק, תשעה בני אנוש שהוצאו להורג אך ורק בשל יהדותם, ציוו לנו חיים בטוחים ומוגנים מפני משטרים ושליטים אפלים.

יהי זכרם ברוך.

הדפסשלח לחבר
תפריט אייקונים
דלג על תפריט אייקונים
קידום אתרים
דלג לתוכן העמוד