נאום ראש העיר יהודה בן חמו בערב יום השואה 2016
לוח אירועים
דלג על לוח אירועים

אירועי היום

לכל אירועי החודש
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

נאום ראש העיר יהודה בן חמו בערב יום השואה 2016

4/05/2016

אורחים יקרים,

המשורר ניצול השואה אלי נצר, היטיב לשרטט את דיוקנה של המציאות המחרידה שחווה כילד בְּפָּרְבַר שליד בודפשֹּט, זמן קצר לאחר פלישת הנאצים לארץ מולדתו הונגריה.
וכך כתב:
" בְּגִיל אַחַת-עֶשְׂרֵה שִׂחַקְתִּי מַחְבּוֹאִים עִם הַמָּווֶת.
הֵצַצְתִּי בּוֹ מִמִּסְתּוֹרִי: רָאִיתִי יֵרוּיִים בַּחֲצֵרוֹת,
פְּגְרֵי סוּסִים עַל אַבְנֵי הָרְחוֹב
וְחַיָּלִים רוּסִים שֵכוּבִים בְּשׁוּרוֹת אֲרֻכּוֹת
לִפְנֵי כְּנֵסִיַית לַסְלוֹ הַקָּדוֹשׁ.
אַחַר-כָּךְ עָשִׂיתִי מִלְחָמָה וְלֹא הִתְחַבֵּאתִי עוֹד
וְהַמָּוֶות רָאָה אוֹתִי
וּבְּחַר בֵּחַזַקִים מַמְּנִי
וּבְּטּוֹבִים מִמְּנִי.
יֵשׁ לִי מָה לַסֵּפֶר לֵבַּנַי וּלְנְכַדַּי
אֶת גְּבוּרָתִי הַיְּחִידָה
חַיַּי".

אני קורא את מילותיו הבלתי נתפסות של אלי נצר וחושב על כל אותם ילדים בני דורו, שבמקום לשחק עם חבריהם בְּחָצַר בית הספר היסודי, נאלצו להעביר את שנות ילדותם במשחקי מחבואים עם המוות.

הילדים הללו הם אָתֵם, יקירינו-גיבורינו שורדי השואה, תושבי העיר כפר סבא.
אתם, אשר הגעתם לְכָאן הערב כדי לחלוק עמנו את לפיד גבורתכם; אתם אשר שרדתם את החורבן, את הייסורים וְהָהָגְלַיוֹת, את הגירוש והרעב, ולמרות כל אלו עליתם ארצה והפכתם שותפים נאמנים בְּבְּנִיַיתָה של מדינה דמוקרטית וּמְפוּתָחת, מדינה שאליה נקבצו יהודים מכל רחבי תבל.
מדינה שמבקשת לְשַמֵר את הרוח, את הסובלנות והתקווה – כל אותם ערכים שנגזלו מאיתנו בשעה החשוכה ביותר בתולדות האנושות. מדינה שהיא התגלמות מימושו של הנדר שהבטחנו לעצמנו לאחר השואה:
לעולם לא יעמדו עוד ילדים יהודים חסרי הגנה, מתחננים שיחוסו עליהם.
לעולם לא תבטנה עוד עיניים מבועתות של יהודים מבעד לגדרות של מחנה ריכוז.
 דם יהודי לעולם לא יהיה עוד הפקר!

מי שדיבר בשמו של  "האדם העליון"  וביקש לעקור מאתנו צלם אנוש, יֵידע כי עם ישראל לא רק חי וקיים, אלא ממשיך לָשֶֹאת בְּגָאוֹן את האמונה העתיקה ואת הבשורה שהביא לָתָרְבּוּת האנושית כולה כי האדם, כל אדם, נברא בצלם אֵלוֹהַ מִמָעַל.
וּבשל כך אנו מתעקשים לא רק לעמוד וּלְנַצֵח, אלא גם לשמר את ערכי המוסר שלנו כיהודים.
הרגישות המוסרית שליוותה את בני עמנו גם בּתקופה הָחשוּכה ההיא, הוּטְבֶּעַה בנו באופן שאסור שְיִמָחֶה וּמֵלָוֳוה אותנו לכל אורך דרכנו כמדינה וּכֵּחֶבְרה.
זוהי התגלמות נִצְחוֹנֵנוּ על הצורר הנאצי.

שורדים יקרים,
אנו מציינים את יום הזיכרון לשואה ולגבורה בכ"ז בניסן, ביום בו נִתְפֶסוּ ונרצחו מנהיגי מרד גטו וָרְשה. יום הממוקם בלוח השנה שלנו, בין חג הפסח - חג החירות, לבין יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ויום העצמאות. סמיכות המועדים מזכיר לנו, כי כבר חווינו עבדות וחירות, כי עלינו להמשיך ולהיאבק על המשך קיומה, עצמאותה ושלומה של מדינתנו וּבֵכָך לקיים את צוואתם של ששת המיליונים, שלא זכו לחזות בהגשמת חלומם הַחָרִישִי לחיות כעם חופשי בארצם.
שבעה עשורים חלפו מאז שעצרה מִלֵכֵת מכונת ההשמדה הנאצית, ואנו מחויבים לזכרם של הנספים, ללמוד את לִקְחֵי הָאַיוּמָה שְׁבָּזְוָועוֹת, ולא לתת לְזִרְעֶיה לשוב וּלִנְבּוֹט. 
בשם המֶחוּיַיבוֹת הָעֶרְכִּית הזו, אנו פועלים לשיפור רִוְוחָתָם ולמיצוי זכויותיהם של ניצולי השואה בעיר כפר סבא. מאות מתנדבים מכלל התנועות והתוכניות בעיר הוכשרו לתת מענה אישי ומקיף לכל אדם ולכל צורך.
אנו מְחוּיָיבִים לנצל כל רגע שיש לנו עִמְכֶם, שורדי השואה, כדי לשמוע את קולכם, לתעד את סיפורכם ובתוך כך לייצר למענכם את התנאים שימחקו את חֶרְפָּת העוני של השורדים ויעניקו לכם את הזכות להתקיים בכבוד.
מכאן עלינו לומר לכם באופן ברור: העיר כפר סבא כולה מגוייסת בצו 8 מוסרי למען שורדי השואה. לצו הזה אין גבולות ולא מועדי תפוגה. כולנו מחויבים להפיח חיים במֶחוּיַיבוֹת שלנו לעמוד לצדכם ולסייע לכם, בכל ימות השנה.
ברוח דְבַרֵיה של אֵוַוה פּיקוֹבַה, בת הָשְתֶים עֵשְרֶה מִנִימְבוּרְג, בּשִיר שכתבה ביומנה:
 " לֹא, לֹא אֵלי, אַל תְּדַלֵּל כָּל כָּךְ אֶת שוּרוֹתֵינוּ, אֲנַחְנוּ עוֹד צְרִיכִים עוֹלָם אַחֵר לִבְנוֹת. יָפֶה וְטוֹב יוֹתֵר, רָבָּה עוֹד מְלַאכְתֵּנוּ ". צִיווּיָה של אותה ילדה לבנייתו של עולם חדש, בא אל הגשמתו כאן במדינת ישראל, כאן בעירנו כפר סבא. יום-יום, שעה-שעה, אנו מקיימים את משאלתה ובונים לעמנו, עולם חדש; בית לחיות בו, ארץ לעבוד בה, מקום תחת השמש בו אנו מגדלים את ילדינו. מדינה שממשיכה לִדְבוֹק בָּחָיים וְלִפְעוֹל לתיקון העולם. מדינה שזוכרת את הנִסְפִים– וזוכרת גם את גיבוריה, שצלחו ושרדו את התופת.

פרופסור משה אָרֶנְס שמכבד אותנו הערב בנוכחותו, תָרַם רבות למלאכה החשובה הזוּ של תיעוד הגבורה. סִפְרֶך: "דְגָלִים מְעָל הָגֵטוֹ" הציג את סיפורם המרשים של כל אותם גיבורים בני עָמֵנוּ שְהֶעֶזוּ להִתְקומם כנגד הנאצים וְנָשְאוּ את נֶס המרד, גם כאשר בָּתֵיהֶם חָרְבוּ וחייהם נהרסו. אלו, שבזכות שאיפתם האמיצה להילחם ללא פשרות, הובילו לכך שהלוחם היהודי לא יהפוך למוטיב נִשְכָּח אלא לעובדה קיימת.
לך, פרופסור אָרֶנְס, אני מבקש להודות בשם כלל תושבי העיר כפר סבא. פועלך המסור בכל הקשור לחקר השואה הוא מופת לכולנו וכך גם שירותך רב השנים למען העם והארץ, ביוזמתך ולאור פנייתך נקרא רחוב בכפר סבא על שם פְרֵנְקֵל פָּאבֵל, אחד הלוחמים עזי הרוח הרוח של עמינו, מגבורי גטו וָרְשָה. היה זה צעד סִמְלִי וחשוב מאוד כחלק מִמָאָמָצֶיך הרבים והחשוּבִים להנצחת השואה וגיבוריה.
שורדים יקרים,
כולנו מחוייבים לזכור ולספר את סיפורם של שוֹרְדֶי השואה. גבורתכם והמוֹפת שְהוֹתָרְתֵם לנו יוסיף להאיר את דרכנו בכל אשר נלך, נעשה ונפעל.
יהי זכרם של ששת מיליון בני עמנו ברוך.

הדפסשלח לחבר
תפריט אייקונים
דלג על תפריט אייקונים
קידום אתרים
דלג לתוכן העמוד