נאום ראש העיר יהודה בן חמו ביום השואה 2016
לוח אירועים
דלג על לוח אירועים

אירועי היום

לכל אירועי החודש
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

נאום ראש העיר יהודה בן חמו ביום השואה 2016

5/05/2016

אורחים נכבדים,
קולה הָחַד והצורב של צפירת הזיכרון, שהִדְהֶדָה זה עתה מקצה הארץ עד קָצֵהָה, מְחָבֵּרֶת וּמֵאָחֶדֵת את החברה הישראלית כולה בְּתוּגָה וּבִקְדוּשַה של זיכרון. צפירה זו מְשָתֶקֶת לרגע אחד, ליום אחד, כל מחלוקת בּקִרְבֶּנוּ, מְפוּרֶרֶת חומות וחוצה מָחַנוֹת. רגעים אלה, שבהם מתכנס העם, לזכור את ששת מיליון בניו ובנותיו וּלֵהִתְאַבֵל על זִיו העלומים, משיבים אותנו אל האסון הכבד שפקד אותנו, ואל ההבטחה הַחַרוּתָה בנפשנו: "לִזְכוֹר וְדָבַר לֹא לִשְכּוֹחֳ".
שבעה עשורים מאז תום הָזְוַועוֹת, וגם היום איננו מצליחים לתפוס כיצד נִפְתֶחוּ שְעָרֵי הַשְאוֹל, איפְשֶרו להחריב עשרות אלפי קהילות בְּעֵשְרִים וָאַחָת ארצות, וְלִמְחוֹת מעל פני האדמה, כְּאֵלֶף שנות יצירה ושגשוג של יהדות אירופה.
שורדים יקרים,
השנה נְעֶרָך יום הזיכרון לשואה ולגבורה בסימן: "רוח האדם בתקופת השואה". אנו מצדיעים לניצוץ התקווה היהודי, לכל אותם גיבורים בני עמנו ששמרו על גָחֶלֵת הכבוד ועל האור האנושי הָמֵפָעֵם בּנוּ. ההתנגדות למציאות החיים הבלתי אפשרית של המלחמה באה לידי ביטוי בניסיונות עיקשים לשמר מאפיינים של עולם תקין שבאו לידי ביטוי בּמִפְעָלֵי עזרה הדדית, פעילויות תרבות ואפילו קיום מָחְתַרְתִי של מנהגים דתיים.

כך מעידה הניצולה לאה זוננשיין ששרדה את מחנה ווסטרבורק בהולנד: "הִגִיַע חָנוּכַּה, וְאָנַחְנוּ הִשְתָדַלְנוּ לְהָדְלִיק נְרוֹת כֹל יוֹם. בַּיוֹם הַרִאשוֹן הֶם עוֹד לֹא יָדְעוּ, פִּתְאוֹם בְּכֹל הָצְרִיפִים מָדְלִיקִים נְרוֹת. בָּיוֹם הָשֵנִי הֶם בָּאוּ וְהָיַה אִיסוּר חַמוּר לְהַדְלִיק נְרוֹת. וְאָז קָרַה נֵס, וְהַיְיתַה פִּתְאוֹם הָפְסַקָת חָשְמָל, אָז הָיינוּ צְרִיכִים לְהָדְלִיק נְרוֹת. הִשְתָדַלְנוּ לְהַחְזִיק בּכֹל דָבַר, כַּמָה שְיַכוֹלְנוּ...".
ביום הזה אני מבקש להצדיע, בשם תושבי העיר כפר סבא כולה, לגבורתה של לאה, לגבורתכם שלכם שורדי השואה, תושבי עירנו ולכל הגיבורים שְאִיפְשֶרוּ לאורותינו להאיר, גם בשעה החשוכה ביותר של ההיסטוריה האנושית.
אנו מצדיעים לכל אותם גיבורים שמצאו עצמם נרדפים וּמֶנוּדִים, נִדוֹנִים לֶגֶרוּש וּכְלִיַה וְכֹל פִשְעַם – יַהָדוּתַם.
אנו מצדיעים לכל השורדים שהמשיכו לשמור על צלם אנוש בלב התופת, ולקיים את הרוח היהודית הָמֵפָעֶמֵת בנו מִשָחַר הִיוַוסְדֵנוּ כְּעָם.
אנו מצדיעים לכם – גיבורינו השורדים – הָמֶגַלְמִים את הביטוי המוחשי ביותר, לְנִצְחוֹנֶנוּ על הצוֹרֵר שביקש לקום עלינו וּלֵכַלוֹתֵינוּ.
אתם ההוכחה החיה לניצחון רוחו של האדם.


מכאן עלינו לְהִתְאָחֵד מאחורי הָהַבְטַחָה ללמוד ולספר על השואה ועל הגבורה, לזכור ולא לשכוח, ומתוך הזיכרון לבנות ולהיבנות; כי רק עם המנציח ושומר על זיכרון העבר, מסוגל להעניק תוכן וְלִיצוֹק משמעות להווה ולבנות את העתיד.
עלינו לעשות כל הדרוש והאפשרי כדי לשפר את אורח חייהם של השורדים, ולהבטיח להם תנאים ראויים שיאפשרו להם להתקיים בכבוד.
אנו מחויבים להמשיך ולשמר את הזיכרונות וְהַסִיפוּרִים האישיים של אָלְפָּיִים וחָמֶש מאות שורדי השואה תושבי עירינו.

אני קורא לכל תושבי העיר, לפתוח את ליבכם וּלֶהָטוֹת את אוֹזְנֶיכֶם, שֶכֶן כל מי שמקשיב לְעֶד, הופך לְעֶד. אנחנו וילדינו נמשיך לספר מפה לאוזן את שנשמע, ומתוך האסון לבנות לנו חיים חדשים של יצירה ותקווה.

כדבריו של המשורר חיים גורי: "מִמַשׂוּאוֹת עִירְכֶם הַהַרוּסַה נַטַלְנוּ אֶבֶן מְפוּיַחַת וּמְנוּתֶצֶת, וְהִיא הַפְכַה לְאֶבֶן הַפִּינַה וְאֶבֶן הַמַסַד, לְאֶבֶן הַחוֹמַה אַשֶר אֵינַה נִפְרֶצֶת".
אבן החומה שלנו – אכן אינה נפרצת.

קמנו וְהִקָמְנוּ את כוח המגן של העם היהודי – כוח ששם לו למטרה להשיב מלחמה לכל אוֹיְבַיו – ויותר מכך: לשמר את הרוח, את התקווה והביטחון, על מנת שְנֶמַמֵש את נִדְרֵנוּ וּמִצְעָדֵנוּ עוד יָרְעִים "אַנָחְנוּ פֹּה"  .
כל אחד מאיתנו בנפרד וכולנו יחד נוסיף לשאוב כוח וְתָעַצוּמוֹת נפש מן השואה הנוראה, בידיעה כי שום כוח בעולם לא יַכֵּה עוד בעם היהודי ששרד אַלְפַּיִים שנות גלות. עם ישראל יוסיף ויחיה לעד. עם ישראל חי!

יהי זכרם של ששת מליון בני עמנו שנספו בשואה הארורה ברוך.

 

הדפסשלח לחבר
תפריט אייקונים
דלג על תפריט אייקונים
קידום אתרים
דלג לתוכן העמוד