נאום ראש העיר יהודה בן חמו בטכס יום הזכרון בשכונת עליה 2016
לוח אירועים
דלג על לוח אירועים

אירועי היום

לכל אירועי החודש
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

נאום ראש העיר יהודה בן חמו בטכס יום הזכרון בשכונת עליה 2016

11/05/2016

משפחות שכולות יקרות,
קהל יקר ונכבד,

ביום הזיכרון הזה, כְּבֵּכֹל שנה, אנו מתאספים בשכונת עליה, עָל מִטְעָנַה הָכַּבֶד – כדי לחלוק את הכאב שאנו נושאים עמנו בכל עת. אין יום לאומי כל-כך, ובאותה נשימה פרטי כל-כך, כיום הזיכרון לחללי מערכות ישראל. יום שבו אנו זוכרים את אלה שבזכותם אנחנו כאן. שבו אנו מוקירים אותם, את זכרם, את חייהם. שבו אנו מבכים את מותם בטרם עת, ובו בעת אומרים להם, להן, תודה.
זהו יום מיוחד במינו. יום שבו מותר לנו, ולו לכמה שעות, להתפרק. לְבֵכוֹת את הבכי שהוא המשכו של בכי רגע הבשורה המר, לקרוע את האוויר שוב בזעקה ממעמקי הנשמה, להתייחד וּלֵהִתְגַעַגֵע. ברגע השבר הזה, שבו כל אחד מאתנו מתייחד עם זכר האהוב והאהובה שאינם – דווקא ברגע הזה, אנו נכונים לְהֵיאָסֶף אל חֵיקָה הָמֶחַבֵּק של הקהילה.
שכונת עליה הנפלאה שלנו ידעה כֶּאֵב, ידעה את ייסורי השכול וְאת תוּגַת הפרידה. עְשְרִים וְשְלוֹשָה עולמות מלאים, איבדו תושבי השכונה במעלה הדרך. הנשימה שָבַה וְנֵעֶתֵקֶת מול גודלו האדיר וְהנורא של המחיר ששילמתם, בני המשפחות, על חיינו בַּאָרֶץ סְפוּגת הדמים הזו.
הטקס המרגש המתקיים בשכונה מעיד על אופייה המיוחד ועל התָלְכִּיד וְהַחוֹסֶן החברתי של הקהילה הכל-כך חמה ומחבקת, שבוחרת בּאָדִיקוּת ראויה לציון לקיים טקס לזכר הנופלים בני השכונה.
זו אותה הקהילה שאנו פוגשים כל יום כאן בשכונת עלייה – קהילה שעברה כל-כך הרבה ביחד. שהעצב שוֹרֵה עליה גם בין הימים השמחים, כשבחוץ אין צפירה ואזכרה ושכול, אלא צחוק ושמחה, וחיוכים. זו קהילה, שאפופה הילה מיוחדת: זו הילתם של נופליה.
זר לא יבין את העוצמה הייחודית האצורה באנדרטה הזו, מולה אנו עומדים היום. האנדרטה הוקמה לפני כתשע שנים וחקוקים עליה שמות הנופלים - עולם ומלואו שהיה ואיננו; עבורנו הם שמות נושמים של אבא ובעל, בן ואח, ושכן יקר. סיפור חיים שנקטע, שאיננו עוד.
חדר ההנצחה שהוקם במרכז הנוער והקהילה לזרוס, בשיתוף התושבים והקהילה, הוא מפעל ראוי לציון שכולו אהבה ונתינה לזכר הנופלים. מדי יום משמש חדר ההנצחה לָפְעִילוּ¬ת השוטפת של הילדים, ובימי הזיכרון כולם מגיעים להתייחד עם מיטב הבנים והבנות.
אנחנו זוכרים אותם, את דמותם, את חיוכם וְאת פועל חייהם; וְזוכרים גם שהשכונה הכואבת הזו, כמו העיר כפר סבא, צמחה וְהייתה לפלא שהיא היום בזכות יכולתנו להיות למשפחה אחת, ברגעי הצלחה וּברגעי שמחה, אך לא פחות, ברגעי צער וְאֶבֶל. משפחה הזוכרת את נופליה וּמחבקת את בני משפחותיהם. וּכְּשֶיַד שכן, את כתף רעו תומכת, כשמתאחדים כולנו למשפחה אחת כואבת אך אוהבת, אז חזקים אנו יותר מתמיד. שלמים יותר באמונה בצדקת הדרך. בזכות גבורת הנופלים, אנו מוסיפים לבנות חברה חזקה, שוויונית ועצמאית ולשמור על הקשר החם אתכם, בני המשפחות.
יחד אתכם אני נושא תפילה לכך שבאנדרטה הזו ובכל לוחות הזיכרון ברחבי הארץ – לא נצטרך לרשום עוד שמות נוספים.
ברצוני לציין את תרומתם של יוסף מדמון ואבי ידעי, תושבי השכונה: אשר פנו אלי לפני כ-10 שנים מיד עם בחרתי לראשות העיר, על מנת לקדם את היוזמה ולתרום לעשייה  הקהילתית ולצדם עוד רבים טובים ומיוחדים, שרוצים לשמר את הזיכרון ולחבק באהבה את הנופלים.
בספר תהילים (פרק ע"ח, פסוק ו' ) נכתב :" לְמַעַן יֵדְעוּ דּוֹר אַחֲרוֹן בָּנִים יִוָּלֵדוּ יָקֻמוּ וִיסַפְּרוּ לִבְנֵיהֶם". תהא מורשתם של הנופלים מצפן לעשייתנו, יהיו שמותיהם חקוקים בזיכרון ישראל לדור דור. 

הדפסשלח לחבר
תפריט אייקונים
דלג על תפריט אייקונים
קידום אתרים
דלג לתוכן העמוד