נאום ראש העיר יהודה בן חמו בטקס אזכרה "לזכור ולהזכיר" לזכרו של הדר גולדין ז"ל
הודעות לתושב
דלג על הודעות לתושב
עצור

הודעות לתושב

לכל ההודעות
לוח אירועים
דלג על לוח אירועים

אירועי היום

לכל אירועי החודש
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

נאום ראש העיר יהודה בן חמו בטקס אזכרה "לזכור ולהזכיר" לזכרו של הדר גולדין ז"ל

9/07/2016

בנפש דואבת ובלב רַווּי כאב וגַעַגועָ, באנו לכאן היום כדי להתייחד עם זכרו של סגן הדר גולדין ז"ל, גיבור ישראל, אשר נחטף לפני כשנתיים במהלך מבצע "צוק איתן", ונופי העיר והארץ חסרים כל כך את דמותו.
בפרקי אבות נכתב: "דַּע מֵאַיִן בָּאתָ, וּלְאָן אַתָּה הוֹלֵךְ, וְלִפְנֵי מִי אַתָּה עָתִיד לִתֵּן דִּין וְחֶשְׁבּוֹן".
בְּמִקְרֵה של הדר – קו ישיר, ברור ואיתן, נמתח בין הבית והערכים שמהם צמח – לנתיבים שביקש לִסְלוֹל.

כל חייו הקצרים היו לֶמָסֶכֶת אחת ארוכה של עשיה, שחוט השני המקשר בין הָחוּלִיוֹת שֶלָה- הוא מופת של התנדבות וּמסירות למען העם וְהָאַרץ. את תְחוּשָת השליחות, הציונות, הנדיבות הגדולה והאמונה בצדקת הדרך אשר יָנָק מבית, גִילֶם הדר לאורך כל דרכו, כמדריך נֶעֵרָץ בבני עקיבא, דרך בחירתו להתגייס לשירות קרבי בחטיבת גבעתי, יציאתו לקורס קצינים ועד ביקוריו השבועיים בעמותת "קו לחיים" ועשייתו למען ילדים נזקקים ולמען הקהילה. את יופיו של החינוך הדתי ביקש הדר להוציא החוצה, לֶהָעָנִיק לחייליו את חווית הלימוד וְלהטמיע בהם את ההכרה שהם חלק משלם גדול, חלק מעם מופלא בעל עליונות מוסרית.

נאמר כבר לא פעם, כי החיים, אינם אוסף השעוֹת והימים בין לידתו של אדם למותו, אלא התוכן שאנו יוצקים לתוכם. הביטוי החזק ביותר של הקיום איננו תָחוּם בֶזְמָן, ניתן לֶאֵמוֹד אותו בראש וּבראשונה על ידי אוסף הָחוֹתָמוֹת שכל אָדַם מָטְבִיע על הסובבים אותו, מכוח דמותו וּמָעַשָיו. במובן הזה – הדר חי חיים קצרים, אך גְדוּשִים וּמלאים. הוא למד, אהב, לחם, השפיע וֶחִינֶך דור חדש של לוחמים שממשיכים לצעוד בִּשְבִילֵי הערכים שלו -גם לאחר ששירָת חייו פסקה מלכת. 
 

והאם יש בכלל נחמה לחיים שנגדעו בגיל עשרים ושלוש?


בני משפחת גולדין היקרים,
בשנתיים האחרונות ראיתי אתכם ברגעים הכואבים והמרגשים. יחד עִם עַם ישראל כולו, זכיתי להתפעל מֶהָתַלְכִיד הָמִשְפָחְתי, האמונה וְהעוצמה שלכם, למדתי להכיר משפחה מופלאה, ערכית וּמלוכדת, שנקשרה בעבותות לכפר-סבא והפכה לחלק בלתי נפרד מתבנית הנוף העירונית.


משפחה שלימדה את כולנו, ואותי באופן אישי שִיעוּרִים מֶרָגְשִים על אהבת אמת, מסירות, רעות וערבות הדדית.
עם קבלת הבשורה הקשה על חטיפתו של הדר, הְמְתָנוּ יחד אתכם, שעה אחר שעה. איתכם יִיחָלְנוּ, קִיוִוינוּ לבשורה טובה.
אנחנו עומדים לצדכם גם היום, מחזקים אתכם בֶּתְלָאוֹת הדרך הארוכה והצודקת שלכם למען הָשַבַתוֹ של הדר.
מכאן, כולנו מתאחדים בקריאה ברורה וחד משמעית: לא ננוח ולא נשקוט עד אשר נזכה להשיב ארצה את כל בנינו השבויים, הנעדרים ואלו שמקום קבורתם אינו נודע.


מדינת ישראל, מחויבת התחייבות מוסרית שאין למעלה ממנה, לעשות כל שבאפשרותה לדאוג להשבתם הביתה של אלו הָמֵחָרְפִים נפשם בִּשְמָה וּבשליחותה.
אנו זוכרים שהמחויבות המוסרית של פדיון שבויים נטועה עמוק במורשתנו כיהודים.  הרמב"ם, לִימְדָנוּ שאין מצווה גדולה יותר מפדיון שבוים.


אני גאה להיות בן לעם שאלה ערכיו. זה בדיוק מה שמייחד אותנו ועושה אותנו שונים כל כך מֶאוֹיְבֶינוּ¬.
ביום הזה, כשאנו מתגעגעים כל כך להדר, אנו, קהילת תושבי כפר סבא נוסיף להיות כאן, לתמוך ולסייע.


סיפורו של הדר ישוּבָץ בֶקוֹרוֹתֶיָה של מדינת ישראל, בין סיפוריהם של רבים מִדַי מִבַּניה ובנותיה שהקריבו את חייהם למען המאבק הצודק על ביטחון ישראל. זהו חלק מהמחיר הכבד שאנו נדרשים לשלם בעבור חיינו בארץ הָאָהוּבָה הזו.
אם אנו חָפֶצִים להיות ראויים למחיר הכבד ששילם הדר, ששילמו בני משפחתו, אנחנו מחויבים לצקת משמעוּת למותו ולהפיח חיים בערכיו: ערכי האומץ, "העוז והענווה", התבונה וההתנדבות, רוח העשיה הָבִלְתִי פוֹסֶקֵת והמסירות שֶפִיעַמָה בו עד רגעיו האחרונים.


המשורר נתן יונתן, אשר שכל את בנו ליאור במלחמת יום הכיפורים, כתב:
"אֵיך אְפְשָר לְהָצִיל נָעַר מִן הָשִכֵחָה, לָהַפוֹך אֶת הָזִיכַּרוֹן לְכֹּוכָב בוֹקֶר?". שאל יוֹנָתַן וְהֵשִיב: "לְחָפֵּש בתמונות שְהִשְאִיר את נִיצָנֵי הָיוֹפִי. לְאֵסוֹף בִּשְאֵרִית הכוחות שלנו את אהבתנו הפצועה, המוּבֶסֵת, וְלֵגוֹנֶן על הנער שלא יֹאבָד".

 

אין ביכולתנו לרפא את הפצעים ולהעניק מזור לייסורי הגעגוע. אבל אנחנו כאן היום כדי להפוך את הזיכרון של הָדַר לְכוֹכַב בוקר, להתמלא כוחות מניצני היופי שלו, ולהישבע כי זכרו ודמותו לא יֹאבְדוּ לעולם.

את הדר האדם לא נוכל להשיב לחיים, אך את דמותו המופלאה, את הרוח שלו, את הלב הגדול, אהבת האדם ואהבת הארץ שהיו נטועים בו, כל אלו יוסיפו להאיר את דרכי כולנו כְּנֵר עַד.


זוהי דרכנו להקים להדר את המָצֵבָה הָחַיַה שהוא כל כך ראוי לה.


יהי זכרו של הדר גולדין ברוך.

הדפסשלח לחבר
תפריט אייקונים
דלג על תפריט אייקונים
קידום אתרים
דלג לתוכן העמוד