מיקום: בן גוריון פינת תל חי. 

מין: וושינגטוניה חסונה Washingtonia robusta

משפחה: דקליים Arecaceae

ירוק עד/ נשיר: ירוק עד

מועד פריחה: אביב

מוצא: צפ' מע' מקסיקו, דר' מע' ארה"ב וושינגטוניה חסונה במצבי פריחה שונים

מידע בוטני

הסוג וושינגטוניה וותיק מאד בארץ, וכולל שני מינים: וושינגטוניה חסונה- הנפוץ יותר, ופחות נפוצה- וושינגטוניה חוטית.
הפרטים הראשונים של וושינגטוניה חסונה הובאו לארץ כעץ נוי בשנת 1905. העץ  בעל גזע יחיד וחלק גובהו כ-40 מ' והוא חסר ענפים. העצים נושאים בצמרותיהם עלים גדולים דמויי מניפה ברוחב 1.5-2.0 מ'. הפרחים קטנים לבנים, נישאים על אשכולות גדולים ופורחים באביב. הם חד-ביתיים ודו-מיניים. הפרי קטן, כדורי, בעל ציפה דקה צבעו שחור, נישא על אשכולות ומבשיל בסוף הקיץ. הפרי נושר ומצטבר בקרבת הדקלים. הזרעים נובטים בקלות. העץ עמיד לקור, לחום וליובש. מתאים לנטיעה בכל אזורי הארץ.

מידע היסטורי

 מה הקשר בין שורת עצים זו לפרדסים?
זרעי ושינגטוניה בשם ושינגטוניה חסונה הובאו ארצה על-ידי האגרונום אהרון אהרונסון מטוניס בשנת 1911, והם אף מופיעים ברשימות הזרעים שהובאו מ-'Morse' באותה השנה לתחנה היהודית, לניסיונות חקלאיים בעתלית. הזרעים הראשונים נזרעו, כפי הנראה, בחדרה, בגן העיר. אהרונסון נתקל בוושינגטוניות לראשונה בדרום צרפת, אך הוא מעיד כי לאחר שהתרשם מהוושינגטוניה רושם עמוק בטבע בקליפורניה, הוא נעשה למפיץ נלהב של דקלים אלה. בשל קשריו עם המושבות שנהנו מחסותו של הברון רוטשילד, אין פלא שהוושינגטוניות חדרו ליישובים היהודיים הללו, ואפשר לומר שהן נהיו אופייניות להן לא פחות מהאקליפטוסים או האזדרכת.

שורת עצים זאת ניטעה במחצית שנות ה-20 של המאה העשרים, עת קמה המושבה מחורבותיה לאחר מאורעות תרפ"א. בתקופה זו הפכה כפר סבא ממושבת שקדים למושבת הדרים, כמו רבות ממושבות השרון. השתלן הראשון של פרדסי הדרים בכפר סבא היה מנחם דרויאן. אח שלישי למשה ולאברהם דרויאן, שהגיעו לפניו מפתח תקוה לכפר סבא. שורת הוושינגטוניות סימנה את גבול הנחלה.

שותלים וושינגטוניה חסונה בתמונה היסטורית