המתח כתוצאה מהמצב הביטחוני משפיע על כולנו, אך לאלו הסובלים מהתקפי מיגרנה המתח עולה בבריאות, כך תמנעו את ההתקף הבא, ותטפלו בזה שכבר הגיע.

מאת ד"ר רחל הרינג־חנית, נוירולוגית בכירה ומנהלת היחידה לכאבי ראש במרכז רפואי "מאיר"

אזעקות, נפילות טילים, אי וודאות ומשדרי חדשות בלתי פוסקים הם הסביבה האולטימטיבית להיווצרות מתח. כידוע, מתח הוא אחד הגורמים העיקריים להתקפי מיגרנה, אותו כאב ראש חד שמשתק חמישית מהנשים ועשירית מהגברים בארץ.
התקף מיגרנה מתאפיין בכאב ראש חזק ופועם בצד אחד של הראש שנמשך ארבע עד 72 שעות, ומלווה בהקאות, בחילות וחוסר יכולת לסבול אורות חזקים, רעש או ריחות עזים. הכאב נובע מהתרחבות כלי הדם שמזינים אות המוח ומכילים קולטני כאב רבים.
המיגרנה, ששמה נגזר מהשפה היוונית Hemicrania ("חצי ראש"), היא ככל הנראה מחלה גנטית, ובצורה מסוימת של המחלה אף נתגלה כי אצל חלק מהחולים נמצא ליקוי בכרומוזום ה-19. כאמור, גורמים שונים עלולים לזרז את הופעתה, ובהם חוסר שינה (ולעתים גם עודף שינה), מתח, חוסר שתייה ותזונה לא מאוזנת, רובם ככולם אופייניים מאוד לתקופה הנוכחית.

להלן מספר טיפים שיסייעו לכם למנוע את ההתקף הבא, ולטפל בזה שכבר הגיע:

  • שמרו על תזונה נכונה: בתקופת לחץ, רבים מאיתנו פשוט שוכחים לשתות ולאכול, ואינם מוצאים את הזמן לבשל באופן מסודר. אוכלים בשעות שונות ובלתי קבועות, ובדרך כלל לא דואגים לצריכת הרכיבים התזונתיים הנדרשים לתפקוד תקין ומסתפקים בחטיפים ובממתקים. תזונה כזו עלולה לזרז את הופעת התקפי המיגרנה. השתדלו לאכול חמש ארוחות קטנות במהלך היום, ואל תשכחו לשתות מים – לפחות 12-10 כוסות מדי יום.

  • שתו פחות קפה: בתקופת לחץ, נוטים לשתות הרבה יותר קפה כדי להישאר ערים. השתדלו להימנע מצריכת קפאין מוגברת, כיוון שהוא עלול להוות גורם מעורר למיגרנה.

  • אל תשכחו לישון: הרגלי השינה בתקופות מעין אלו משתבשים לגמרי. כשעיתויי השינה משתנים ומשך השינה מתקצר, עולה הסיכוי להתקף מיגרנה. רצוי לנסות ולשמור על סדר יום קבוע גם בתקופה זו. נסו ללכת לישון בערך באותה שעה ולקום בשעה קבועה.

  • התעמלו: מי שרגיל לפעילות גופנית בימי שגרה עלול לסבול מהתקפי מיגרנה בגלל השינוי החד בפעילות. לכן, למרות הלחץ הרב, אל תוותרו על פעילות גופנית. נסו למצוא זמן לפעילות ספורטיבית מתונה, שתאפשר לכם גם להתרענן ולנקות את הראש. פעילות גופנית בת שעה שתיערך עד ארבע פעמים בשבוע יכולה להפחית מאוד את הופעת המיגרנה.

  • תרגלו טכניקת הרפיה כמו מדיטציה, יוגה, ביופידבק

מה עושים אם בכל זאת הגיע התקף מיגרנה ? זכרו כי עליכם לטפל במיגרנה גם כדי למנוע התקף חמור יותר, וגם כדי שתוכלו להמשיך לתפקד.
אם אתם סובלים מהתקפים נקודתיים, תוכלו לקחת תרופות ללא מרשם דוגמת אקדיסול, אולם אם תדירות ההתקפים עולה לשלושה עד ארבעה התקפים משתקים בחודש, יש להוסיף טיפול מניעתי. כיום משתמשים בעיקר בתרופות להורדת לחץ דם, תרופות נוגדות דלקת או נוגדות דיכאון ותרופות למניעת מחלת הנפילה (אפילפסיה).
נוסף על כך, בשנים האחרונות עולה שימוש בטיפול בזריקות בוטוקס, המונע את הופעת הכאב בכך שהוא מצמצם את כיווצי השרירים בעורף ובמצח. הבוטוקס אושר על ידי משרד הבריאות לטיפול במיגרנה כרונית, התוקפת את החולה יותר מ-15 ימים בחודש.