ימי הפעילות הם בימי שלישי בין השעות 16:30-18:30 וימי שישי ב-16:30-18:30
שבט שליט- דוד זהבי 19
שבט רכ"ס- הח"יש 6

תנועת הצופים העבריים היא תנועת הנוער הגדולה בישראל. התנועה המובילה בתחום החינוך הא-פורמלי ומאגדת למעלה מ- 80,000 בני נוער בכ- 200 שבטים.

הצופים בכפר סבא החלו לפועל בשנת 1981 על ידי גרעין של בוגרי התנועה מערים אחרות, מתנדבים, אשר יזמו הקמת שבט חדש בכפר סבא;  שבט רכ"ס (ראשוני כפר סבא). בראש גרעין זה עמד ה"אבא של הצופים בכפר סבא"; אריק שליט ז"ל. אריק שליט היה ראש שבט הצופים הראשון ועמד בראשו כ- 25 שנים. בתקופה זו גדלה פעילות הצופים והתרחבה, עד כדי הפיכתה לתנועה המובילה גם בקרב בני הנוער בכפר סבא.

שבט רכס

מונה כ-700 חניכים וחניכות הפועלים במסגרת ימי בשבט. מלבד זאת השבט מונה שתי קבוצות לחניכים וחניכות בעלי צרכים מיוחדים המשולבים בחיי היומיום בשבט. בנוסף, שולח השבט מדריכים להעברת פעילות לילדי השכונות המזרחיות של העיר במרכז הקהילתי בית האבן, קבוצות אלו מונות כ16 חניכים.  במסגרת הפעילויות השוטפות מועברים תכנים רבים כגון: היכרות עם עקרונות הדמוקרטיה, אחריות חברתית, הקשרים עם הסביבה, כישורי חיים, צופיות, זהות יהודית וישראלית ועוד.

פעילויות: בתחילת השנה נציגי התנועה מגיעים לימיי גיוסים בבתי הספר היסודיים ובחטיבות,  שם מקיימים השבטים הפסקות פעילות עם תחנות מגניבות, מורלים ושירים, בנוסף נכנסים המדריכים של השכבות לכיתות וחושפים את מועד תחילת הפעילות.

לאחר הגיוסים מקיימים השבטים טקסי פתי"ש (פתיחת שנה) ובו פותחים את שנת הפעילות החדשה ומקבלים בברכה את חניכי שכבת ד' בכניסתם לשבט, מדליקים כתובות אש ומעלים מסכת.

בסוף שנת פעילות מקיימים טקס סוף שנה ובו נפרדים מהשכבה הבוגרת (יב') שעוזבים את השבט וממשיכים את פועלם בשנת שירות/צבא.

במהלך השנה יוצאים השבטים לטיולים רבים: טיול פתיחת שנה שמתקיים בתחילת השנה ומציין את פתיחת שנת הפעילות, טיולי חנוכה שביניהם חנוכה דרום, לטיול זה יוצאת השכבה הבוגרת של השבטים, הם יוצאים למסלולי הליכה מורכבים, מבשלים לעצמם בבישול שדה, ישנים בשטח ללא מקלחות בתנאי קור עזים, טיול זה מאופיין כטיול הנהגתי - כל השבטים באותה הנהגה עוברים את הטיול ביחד, ההווי והמורל חשובים מאוד בטיול זה  ומכינים את השכבה הבוגרת להתמודדות עם הצבא או כל תנאי שטח שיתקלו בהם במהלך החיים. טיולי פסח שבהם מתקיים טיול בן ארבעה ימים שנקרא "ים אל ים" של שכבת ח' , שבו הולכים החניכים מים תיכון עד ים הכנרת. לבסוף, מחנה קיץ, מחנה הקיץ הוא מפעל שעובדים עליו כבר מאמצע השנה, בוחרים נושא למחנה ואז עובדים מספר חודשים ליצירת המחנה הכי טוב בהנהגה, כולם שותפים לתהליך- מחניכים בכיתה ד' עד השכבה הבוגרת וההורים, מחנה הקיץ מתחלק לפי שכבות גיל, כל שכבה מגיעה לתקופה שונה במחנה הקיץ.

בפורים מקיימים השבטים פורימון שבו הם מקימים תחנות שונות ומיוחדות וכל תושבי העיר יכולים לבנות וליהנות מהפעילות.

בחודשי יוני מקיימים השבטים פעילויות חשיפה לכיתות ג' בבתי הספר היסודיים על מנת שיבואו ויחוו את הפעילות של הצופים וכאשר יגיעו לכיתה ד' ירשמו.

השבטים מקיימים טקסים רבים ומעבירים פעולות באותם הנושאים כמו: טקס יום השואה ויום הזיכרון לחללי צה"ל.  השבטים מתנדבים בקהילה עם שורדי שואה, קשישים, משפחות מעוטות יכולת, חיילים ועוד.

צופי החינוך המיוחד (צמי"ד)

השבטים לוקחים על עצמם שילוב של חניכים מהחינוך המיוחד בפעילות הצופית השוטפת בהתאם לצרכים המיוחדים. ילדים אלה מגיעים בכל שלישי ושישי בחאקי ועניבה לפעילות בשבט הצופים, הם יוצאים לטיולים ומחנות קיץ תוך התאמה ליכולתם הפיזית והמנטאלית. המדריכים שלהם עוברים הכשרה מיוחדת, ליווי והנחיה ע"י אנשי מקצוע שמביאים לידי ביטוי את הצרכים המיוחדים  של הילדים. יחודו של הפרויקט הוא בכך שילדי החינוך המיוחד באים לצופים ופועלים בפעם הראשונה בחייהם כחלק ממסגרת רגילה, צעירה ותוססת המקבלת אותם אליה בזרועות פתוחות.

שבט שליט

עם הקמת השכונות החדשות במערב כפר סבא, נזרע זרע הרעיון להקים שבט צופים נוסף בעיר, שישרת את תושבי שכונות אלו, כשבט קהילתי. עד לקיץ האחרון (במשך 6 שנים) התנהלה הפעילות, כשלוחה של שבט רכ"ס. שנת הפעילות הנוכחית היא שנתו השנייה כשבט עצמאי שבט שליט מונה כיום כ-430 חניכות וחניכים בכיתות ד'-יא'. השבט הוא שבט קהילתי המשרת את השכונות הסובבות לו ושואף להתקיים בסימביוזה עם הסביבה בה הוא פועל. כחלק משיתוף הפעולה עם הסביבה הקרובה גם השנה במהלך חגי תשרי, אנו מארחים במבנה השבט את מניין התפילות המקומי, כמו כן השבט מקיים פעילויות שונות למען הקהילה.

התנועה מונה כ 1200 חניכים.