הוראות לשעת חירום – חיות מחמד

תושבים יקרים,

בימים אלו חשוב לנו לתת מספר המלצות בנוגע להחזקת בעלי החיים אשר חיים לצדנו על מנת להקל עליהם ועליכם בהתמודדות עם המצב הביטחוני הרגיש והמאתגר. הערכות מראש במצבי חירום תאפשר לנו להגן עליהם טוב יותר ולמנוע/ להפחית מצב של חרדה.

חשוב שתדעו:

 1. כלבים וחתולים רגישים יותר מבני האדם לקולות ורעשים ועלולים להביע התנהגות של לחץ וחרדה. המצאות הכלב או החתול בסביבתו הטבעית, בקרבת בני המשפחה, תעזור לו להתמודד עם המצב.
   
 2. בעלי החיים הם בני משפחה לכל דבר ויש לנהוג בהם בהתאם. כאשר נשמעת אזעקה יש לקחת את בעל החיים למרחב המוגן. יש לדאוג כי במרחב המוגן ימצאו מים ואוכל זמינים עבורו. מומלץ להביא מיטה, משחקים או חפץ אהוב על מנת להוריד את מפלס החרדה. שקיות לאיסוף צרכים ופח אשפה יועילו במקרה הצורך. במידה ובעל החיים נלקח למרחב מוגן ציבורי , בו לרוב יש צפיפות של אנשים, יש לשקול שימוש במחסום פה ורצועה, ולהרגיע את הכלב ככל שניתן.
   
 3. יש להקפיד לטייל עם כלבכם כאשר הוא קשור ברצועה! חשוב שמי שמטייל עם הכלב, יוכל לשלוט בו במקרה בו ינסה לברוח / להשתחרר מהרצועה.
   
 4. יש להקפיד על סגירת שערים ו"פתחי מילוט" במידה וכלבכם שוהה בחצר הבית. מומלץ שלא להשאיר כלבים קשורים בשל סכנת חנק. יש לוודא כי אין גורמי סיכון פיזיים בהם יכול להיתקל הכלב ברגע של פאניקה (עמודים בולטים, גדר חתוכה, רהיטים)
   
 5. תוודאו שהכלב הינו בעל שבב אלקטרוני תקין, וכי הפרטים הרשומים במאגר הארצי לרישום כלבים מעודכנים! מומלץ להחדיר שבב גם לחתולים על מנת להקל על תהליך מציאת הבעלים. מומלץ בנוסף על כך לתלות תליון עם שם בעל החיים וטלפון בעלים, כדי להקל על מציאת הבעלים במקרה של שוטטות.
   
 6. במידה ואתם בעלים של חתול, מומלץ להעביר את החתול לכלוב נשיאה ולכסותו בבד נושם ולמקמו במרחב המוגן. החתול יוכל לשהות בכלוב הנשיאה וירגיש מוגן ובטוח. מומלץ לכתוב על הכלוב את פרטי הבעלים.
   
 7. מצבם הנפשי של בני המשפחה מוקרן ישירות על בעלי החיים. שדרו רוגע, לטפו, דברו עמם, נסו לשחק עם הכלב/ חתול ולהעביר את תשומת הלב למשחק ולא לרעשים המפחידים מבחוץ. הסחת הדעת טובה הן לכלבים ולחתולים והן לבעליהם.
   
 8. במקרה בו נאלצתם להשאיר את בעל החיים בבית לבדו (בשל יציאה מהבית לזמן קצר), מקמו אותו במרחב המוגן כשלצדו אוכל ומים, שימו מוסיקה / טלוויזיה פועלת שיקנו רעשי רקע ויפחיתו חרדה.|
   
 9. במקרים של חרדה קיצונית של בעל החיים, מומלץ להתייעץ עם רופא ווטרינר בנושא מתן טיפול תרופתי.

אם אתם מתקשים להחזיק בבעל חיים שברשותכם במהלך התקופה הביטחונית הרגישה בה אנו נמצאים, ניתן לפנות לפנסיון לבעלי חיים או להתייעץ עם השירות הווטרינרי העירוני.

לפרטים נוספים ולהתייעצות עם רופאי וצוות השירות הווטרינרי העירוני, ניתן ליצור קשר:
השירות הוטרינרי, טלפון 09-7727902, מייל  [email protected]

 > לכל ההודעות לתושב

חשוב שתדעו תמונה נושאית